Wiadomości z Tych

Regeneracja rolek do wózków - komfort i bezpieczeństwo

  • Dodano: 2018-07-10 07:45, aktualizacja: 2018-07-10 08:03

Wózki to akcesoria, które czynią każdy dzień pracy łatwiejszym. W tym sformułowaniu mowa przede wszystkim o pracownikach hal produkcyjnych czy przedsiębiorstw w których konieczne jest regularne przewożenie dużej ilości przedmiotów. Przedmiotów, które często mają niebagatelną wagę – bo wózki wyposażone w rolki (a nie kółka) to właśnie sprzęty przeznaczone do transportowania większych ciężarów.

Rolki to bowiem walcowate kształty, wykorzystujące kształt koła w sprytniejszy sposób, poprzez zwiększenie powierzchni tocznej, na której opiera się waga całego wózka. Rolki sporządzane są zazwyczaj z tworzyw sztucznych (choć nie tylko, zwłaszcza jeśli waga przewidywanego ładunku rzeczywiście ma być imponująca), ale by gotowa rolka była w pełni funkcjonalna, musi zostać jeszcze powleczona odpowiednią substancją. A powłoki dla rolek, w miarę regularnej eksploatacji, niestety ścierają się.

Regeneracja rolek do wózków obowiązek, o którym nie warto zapominać

Oczywistym jest, że każdy ładunek zasługuje na należyte zabezpieczenie – by ewentualny wypadek nie przyniósł strat materialnych, ani nie przyczynił się do narażenia bezpieczeństwa osób zajmujących się obsługą wózków. O tym, że w bezpieczny sposób można używać wózków wyposażonych w rolki powleczone należytą ilością zabezpieczających je substancji, decydują przede wszystkim właściwości tych tworzyw:

  • fizyczne,
  • chemiczne.

Najpopularniejszą z nich jest opatentowany osiemdziesiąt lat temu poliuretan, znany także pod nazwą sztucznego kauczuku. To substancja, która czyni rolkę niewrażliwą na szereg czynników zewnętrznych: wysokość temperatury powietrza, wilgoć podłoża czy obecność na nim rozlanych rozpuszczalników lub innych potencjalnie agresywnych substancji chemicznych.

Tak więc rolka powleczona warstwą poliuretanu z żadnego powodu nie wpadnie w poślizg, będzie stabilnie, niezmiennie trzymać się podłoża. Co więcej, zwiększy komfort użytkowania wózka, ponieważ pochłonie wszystkie drgania, jakie wytworzą się podczas obracania się rolki. Ponieważ jednak poliuretan nie jest zupełnie odporny na mechaniczne ścieranie, regeneracja rolek do wózków jest koniecznością. Taki zabieg trzeba wykonywać dość regularnie – zależnie od potrzeb, wyznaczanych przez ubywanie powłoki z powierzchni tocznej rolki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.