Wiadomości z Tych

Punkt Pomocy Cudzoziemcom w Tychach już działa

  • Dodano: 2021-11-05 06:30, aktualizacja: 2021-11-04 14:11

Coraz więcej rodzin cudzoziemskich zza wschodniej granicy na stałe przeprowadza się do Tychów. Dlatego w Tychach 4 listopada br. uruchomiono Punkt Pomocy Cudzoziemcom.

Coraz więcej rodzin cudzoziemskich zza wschodniej granicy na stałe przeprowadza się do Tychów. Wśród nich zarówno migranci zarobkowi, jak i osoby na stałe przeprowadzające się do naszego miasta. Każda z tych osób potrzebuje wsparcia i doradztwa w pytaniach m.in. o legalizację pracy i pobytu oraz adaptację w nowym miejscu zamieszkania. Dlatego w Tychach 4 listopada br. uruchomiono Punkt Pomocy Cudzoziemcom.

Punkt Pomocy Cudzoziemcom

Coraz więcej obcokrajowców mieszka w naszym kraju, często nie znając języka polskiego, co powoduje sporo problemy chociażby uzyskaniem informacji w różnych urzędach czy instytucjach. Dzieci nie znając języka polskiego idą do szkoły i zaczynają się trudności adaptacyjne. To przeszkoda, która utrudnia dzieciom dostęp do wiedzy i komunikowanie się z innymi dziećmi. Dlatego w Tychach powstał Punkt Pomocy Cudzoziemcom.

- W Tychach mieszka coraz większa grupa cudzoziemców, głównie ukraińsko i rosyjskojęzycznych. Wyjazd do obcego kraju, często bez znajomości języka jest z pewnością dużym wyzwaniem i wiąże się, zwłaszcza na początku, z wieloma problemami. Chcemy pomóc takim osobom zaadaptować się w naszym mieście, rozpocząć nowe życie. Dlatego uruchomiliśmy Punkt Pomocy Cudzoziemcom, w którym na wsparcie będą mogli liczyć nie tylko dorośli, ale także dzieci - uczniowie szkół podstawowych – mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Punkt mieści się na Placu Św. Anny 2. Będzie go prowadziła Fundacja Międzynarodowe Centrum Pomocy Psychologicznej.

- W naszym punkcie będzie można wziąć udział w intensywnym kursie języka polskiego, otrzymać pomoc doradczą dotyczącą legalizacji pracy i pobytu cudzoziemców w Polsce, pomoc w poszukiwaniu pracy, tłumaczeniu i wypełnieniu dokumentów, wniosków, a także wsparcie językowe w urzędach oraz instytucjach miejskich. Dziękuję wszystkim osobom, dzięki którym ten punkt powstał – mówi Oksana Mytiai z Fundacji Międzynarodowe Centrum Pomocy Psychologicznej.

Dzieci będą mogły skorzystać ze wsparcia psychologicznego, pedagogicznego oraz wziąć udział w wydarzeniach i spotkaniach integracyjnych. Rodzice w spotkaniach dot. m.in. systemu edukacji w Polsce, wymagań i zasad oceniania wiedzy czy zasad współżycia społecznego.  

Tylko w tym roku, Powiatowy Urząd Pracy w Tychach wydał 4756 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, z tej liczby 4323 oświadczenia wydano obywatelom Ukrainy. Do tyskich szkół i przedszkoli chodzi obecnie 239 dzieci nie będących obywatelami Polski. Dwoje z nich wzięło udział w otwarciu Punktu Pomocy Cudzoziemcom. Podczas wydarzenia wystąpił także zespół „Zielone niebo”, którego członkowie grają na badurze - ukraińskim ludowym instrumencie muzycznym.

Goście mieli także okazję spróbować Korowaj – rodzaj kołacza, tradycyjnego, obrzędowego pieczywa pszennego.

Więcej informacji na temat Punktu można znaleźć na stronie umtychy.pl/cudzoziemcy.

Pytania można kierować także na adres email: fundacja.mcpp@gmail.com.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • Alle luje...

    Myślałem, że może w tej nowej, skromnej parafii na Mąkołowcu będzie to zorganizowane... Ale rozumiem, że na tych 20 arach świątyni nie znalazłoby się miejsca dla potrzebujących? ;)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.