Wiadomości z Tych

Przestrzeganie praw człowieka. Tyscy policjanci szkolili się w Katowicach

  • Dodano: 2023-02-27 06:30, aktualizacja: 2023-02-26 22:12

Tyscy policjanci odbyli wczoraj szkolenie z zakresu przestrzegania praw człowieka. Spotkanie poprowadzili funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach: młodszy inspektor Krzysztof Kazek - Pełnomocnik do spraw Ochrony Praw Człowieka oraz komisarz Monika Kocjan z Wydziału Psychologów.

Przydatna wiedza dla policjantów

Szkolenie w tyskiej komendzie skierowane było do dzielnicowych oraz policjantów z rewiru patrolowo-interwencyjnego, którzy na co dzień mają największy kontakt ze społeczeństwem. Tematyka poruszała przede wszystkim zagadnienia związane z prawami człowieka, a samo spotkanie miało na celu utrwalanie w środowisku policyjnym szacunku do drugiej osoby oraz respektowania jej godności i traktowania wolnego od tortur i poniżania.

Zajęcia dla tyskich policjantów poprowadził młodszy inspektor Krzysztof Kazek, który pełni rolę Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach do spraw Ochrony Praw Człowieka oraz komisarz Monika Kocjan- policyjny psycholog. Mundurowi mogli posłuchać o tym, jak przeprowadzać kontrolę osobistą i korzystać ze środków przymusu bezpośredniego w taki sposób, aby nie naruszać praw obywateli. Ważne było również przypomnienie o granicach uprawnień.

Prowadzący szkolenie podkreślili też wagę dialogu i wspólnego szukania rozwiązań problemów, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji osób pozbawionych wolności. Przypomnieli funkcjonariuszom, że w sytuacji, gdy to ich prawa są naruszane, powinni pamiętać, że zawsze mogą zgłaszać takie zdarzenia i liczyć na pomoc.

Przypomnijmy, że od 2004 roku w Policji działa sieć pełnomocników ds. ochrony praw człowieka. Ich głównym zadaniem jest propagowanie praw człowieka i dbanie o przestrzeganie standardów ich ochrony w jednostkach Policji, a także bieżące monitorowanie działań policjantów pod kątem respektowania w swoich działaniach godności ludzkiej i przestrzegania praw człowieka oraz proponowanie rozwiązań mających na celu utrzymanie wysokich standardów w tym zakresie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również