Wiadomości z Tych

Przed nami pokaz filmu "Na rauszu" w ramach Plenerowego Kina FreeLove

  • Dodano: 2022-08-23 07:00, aktualizacja: 2022-08-22 21:21

Miejskie Centrum Kultury w Tychach zaprasza na ostatni w tym sezonie pokaz filmu pod chmurką w ogrodzie instytucji. Podczas plenerowego Kina FreeLove w piątek 02 września o godz. 20.00 wyświetlony zostanie oscarowy dramat „Na rauszu” w reżyserii Thomasa Vinterberga, w którym widzowie poznają nauczycieli zainspirowanych intrygującą teorią, że skromna dawka alkoholu pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować. Wstęp wolny.

Plenerowe Kino FreeLove

Tylko z pozoru film „Na rauszu” wydaje się być lekki i dowcipny – oto poznajemy grupę przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, którzy zmęczeni codzienną rutyną postanawiają ubarwić swoje życie z pomocą niewielkiej dawki procentowych trunków. Zamiary zmieniają się w prawdziwy długotrwały eksperyment, w którym promile na dobre goszczą w krwioobiegu bohaterów i to nie tylko od święta, także w tygodniu, przez cały dzień, również w pracyŚ Jak utrzymuje reżyser filmu, Thomas Vinterberg, do stworzenia filmu zainspirowały go teorie norweskiego psychologa Finna Skårderuda, zgodnie z którymi człowiek rodzi się z za niskim o pół promila poziomem alkoholu we krwi. „Na rauszu” to nie produkcja jednowymiarowa, a pełna niuansów i balansowania między odprężającym a szkodliwym działaniem trunków, które rozweselają i pobudzają, ale także zabijają. To mieszanka poważnego tematu przedstawionego w humorystyczny sposób, osadzonego w przeciętnym, dobrze znanym wielu świecie rutyny chodzenia do pracy, problemów ludzi średniego wieku, którzy powoli tęsknią za utraconą wolnością młodości i beztroski. „Na rauszu” prowokuje i bawi, ale też skłania do dalszych przemyśleń, płaczu i śmiechu. Nie brakuje w nim szaleństwa i apetytu na życie, odrzucenie pełnego lęków, zdrowego rozsądku – to prawdziwa jazda bez trzymanki, która jednak może zakończyć się śmiertelnie.

Film spotkał się z uznaniem świata kinematografii – został doceniony na festiwalach, a wśród nagród, które otrzymał znalazły się Oscar dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego, Cezar dla Najlepszego Filmu Zagranicznego i Bafta dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego czy Europejskie Nagrody Filmowe w aż czterech kategoriach.

„Na rauszu” to dobry film na zakończenie wakacji, dla niektórych okresu wyjątkowego luzu i beztroski

Dlaczego? Wbrew pozorom nie po to, by wrócić do szarej codzienności, tylko spojrzeć w minione szalone tygodnie z refleksją i wyciągnąć wnioski tak, by dalej móc kierować się zasadą złotego środka w codzienności. Niech nie braknie w niej i obowiązków i czasu na rozrywkę tak, by nie mieć poczucia uciekającego czasu, a wyważonego gospodarowania nim, z największą możliwą radością życia. Niech nie ma w nim wypalenia, ale i braku rozsądku, bo ten może skończyć się śmiertelnie.

„Na rauszu”

  • Reżyseria: Thomas Vinterberg
  • Występują: Maria Bonnevie, Thomas Bo Larsen, Mads Mikkelsen, Magnus Millang, Lars Ranthe
  • Kraj produkcji: Dania
  • Rok produkcji: 2020
  • Czas trwania: 115 min.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również