Wiadomości z Tych

Polska edycja MEDS Revival 2021 wkrótce w Tychach

  • Dodano: 2021-06-25 06:30, aktualizacja: 2021-06-24 21:17

W połowie sierpnia do Tychów przyjadą designerzy i architekci z prawie 20 krajów, by wziąć udział w międzynarodowym projekcie MEETINGS OF DESIGN STUDENTS (MEDS).

- W 2010 roku kilku znajomych wpadło na pomysł, by wspólnie sobie pomagać, dawać możliwości rozwoju, a jednocześnie tworzyć projekty dla konkretnych środowisk i lokalnych społeczności. Od tego czasu MEDS zapewnia przestrzeń do wymiany pomysłów i idei związanych z architekturą, wzornictwem przemysłowym, grafiką, modą i fotografią – mówi Magdalena Storożenko - President of MEDS Silesia Foundation, odpowiedzialna za realizację tegorocznej, polskiej edycji projektu.

 MEDS to jednak nie tylko warsztaty.

- To także ambitni, zaangażowani designerzy i architekci, którzy wspierają się wzajemnie w swoich działaniach. Uczestnicy warsztatów sami stają się później tutorami, organizują wydarzenia we własnych krajach oraz kolejne warsztaty – dodaje Magdalena Storożenko.

 Do Polski przyjedzie 60 uczestników m.in. z Libanu, Irlandii i Kosova. Uczestnicy przez dwa tygodnie będą mieszkali w różnych cz ęściach miasta, jednak i „bazą” będzie Browar Obywatelski w Tychach. Oprócz tego, uczestnicy MEDS'a zrealizują 2 projekty w Tychach oraz po jednym w Katowicach i Dąbrowie Górniczej. 2 projekty powstaną również dla Metropolii GZM. - W tunelu na al. Jana Pawła w Tychach powstanie mozaika z „odpadów” w tunelu, ma za zadanie ukazać nowe spojrzenie na to miejsce oraz poruszyć problem zalewających świat w ogromnych ilościach odpadów. Autorami projektu są Errita Zuna,Elira Beqaj z Kosova, a będzie go realizował zespół z Libanu i Irlandii: Vanessa Chamilian, Deimis Bakunas i Andrew Byrne – mówi Magdalena Storożenko.

Z kolei w Parku Północnym powstanie projekt lustrzanej „kaplicy zadumy”, która dzięki lustrzanej elewacji wtapia się w otaczającą zieleń. Jego autorem jest irlandzki architekt Kieran Donnellan. MEDS to nie tylko spotkania młodych, ambitnych ludzi, ale także wiedza, która z tych spotkań wynika.

- Wiedza zdobyta na MEDS Revival 2021 to wiedza dotycząca, między innymi polskiego wzornictwa, które przyciąga niemożliwym do pomylenia z żadnym innym, niszowym (w skali świata) charakterem. Na tym oparta jest strategia promocyjna edycji 2021 oraz wydarzenia towarzyszące. To właśnie te etnograficznie wyjątkowe aspekty polskiej kultury mają być inspiracją dla projektów realizowanych przez uczestników warsztatów – podkreśla Kamila Haja – vice-president od MEDS Silesia Goundation.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również