Wiadomości z Tych

Pierwsze w tym roku działania "Bezpieczny cyklista". Jak wypadły Tychy?

  • Dodano: 2023-03-17 07:00, aktualizacja: 2023-03-16 20:25

Policjanci tyskiej drogówki prowadzili wczoraj działania „Bezpieczny cyklista”. Łącznie mundurowi ujawnili 66 wykroczeń, których dopuścili się kierujący pojazdami. Apelujemy o rozwagę i jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego oraz stosowanie się do zasady ograniczonego zaufania na drodze.

W ramach poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci tyskiej drogówki przeprowadzili wczoraj pierwsze w tym roku działania pod nazwą "Bezpieczny cyklista”. Na celowniku byli zarówno rowerzyści jak i kierujący pojazdami popełniający wykroczenia względem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci ujawnili łącznie 66 wykroczeń. Przeważająca ilość popełnionych przewinień dotyczyła przekraczania prędkości w rejonie przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów.

Przypominamy, że kierujący powinni zachować szczególną uwagę skręcając w drogę poprzeczną, na której jest przejazd dla rowerów i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście. Kierujący jednośladem z kolei powinien kierować się zasadą ograniczonego zaufania i powinien być świadom tego, co może się stać, gdy zlekceważy ewentualny błąd kierowcy. Musi wykazać się rozsądkiem, ostrożnością oraz wyobraźnią na drodze, ponieważ w konfrontacji z samochodem nie ma szans.

Należy pamiętać, że:

  • dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat (po ukończeniu 18. roku życia dokument taki nie jest wymagany);
  • osoba w wieku do 10 lat kierująca rowerem pod opieką osoby dorosłej porusza się po drogach na zasadach ruchu pieszych.

Ważne jest, aby zarówno rowerzyści, jak i pozostali kierujący, pamiętali o respektowaniu zasad związanych z pierwszeństwem przejazdu. Sygnalizowanie z wyprzedzeniem zamiaru wykonania manewru także ma duży wpływ na bezpieczeństwo.

Kierowców przestrzegamy, aby podczas wyprzedzania rowerzysty zachowywali szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp. Odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m. - apelują policjanci.

Aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma zapisów dotyczących kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, że zakładając kask chronimy głowę, która jest najbardziej narażona na urazy. Natomiast kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe czy opaski ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również