Wiadomości z Tych

Okno na Kulturę z pracami podopiecznych MDK 1 w Tychach

  • Dodano: 2022-04-29 07:45, aktualizacja: 2022-04-29 08:00

Wiosenne Okno na Kulturę w Gemini Park Tychy zabierze nas do malowniczej Pszczyny, której urokliwe zakątki zobaczymy na obrazach powstałych w ramach XXIX edycji Konkursowego Pleneru Malarskiego dla Malarzy Nieprofesjonalnych 2021 pt. "Babie Lato".

Ekspozycję prac przygotowaną przez Klub Wilkowyje MCK, będący jednocześnie organizatorem corocznego pleneru, można oglądać od najbliższej soboty (9 kwietnia 2022 r.) aż do końca miesiąca. 

Pod koniec września w różnych zakątkach pobliskiej Pszczyny odbyła się XXIX edycja Konkursowego Pleneru Malarskiego dla Malarzy Nieprofesjonalnych 2021 pt. "Babie Lato".

W plenerze uczestniczyło 18 twórców, którzy wykonali po dwa obrazy. Co roku plener ma charakter konkursowy – tym razem Jury w składzie Urszula Poposka, Agnieszka Seidel-Kożuch oraz Michał Litkiw nagrodziło prace Urszuli Stodulskiej, Anety Mlaś i Krystyny Grabowskiej, a wyróżnienia trafiły do Przemysława Wróbla, Dagmary Tupiec oraz Justyny Biskup-Naumienko. Powstałe prace można było oglądać podczas wystawy w SDK „Tęcza”,
a w kwietniu można będzie je oglądać także w kulturalnej witrynie w Gemini Park Tychy – Okno na Kulturę znajduje się tam między sklepami Dealz i Greenpoint.

W majowej odsłonie Okna na Kulturę w Gemini Park Tychy pojawi się wystawa, która obrazować będzie działalność Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach. W witrynie zobaczymy prace plastyczne podopiecznych MDK 1, ale także rekwizyty teatralne czy zdjęcia pokazujące pracę grup tanecznych działających w tyskiej placówce. Wystawę można będzie oglądać przez cały maj.

Na wystawie pojawią się liczne prace plastyczne - zarówno płaskie, jak również przestrzenne, których autorami są wychowankowie. Jako że w ramach zajęć w MDK 1 działają również grupy teatralny będzie można przekonać się, jak wygląda scenografia, zwyczajowo używana podczas spektakli. By przybliżyć z kolei prężnie działające i odnoszące sukcesy zespoły taneczne z domu kultury pojawią się zdjęcia, które powstały podczas wspólnego projektu prowadzonego przez MDK 1 z TEB Edukacją w Tychach. W jego ramach uczniowie klasy fotografii przyglądali się pracy grup tanecznych, a efektem tych obserwacji jest fotograficzna opowieść, która również znajdzie się w Oknie na Kulturę. Feeria barw, różnorodność prac i technik, czyli prawdziwie artystyczna uczta pojawi się w kulturalnej witrynie Gemini Park Tychy, znajdującej się między sklepami Dealz i Greenpoint. MDK 1 zaprasza do oglądania prac, a jednocześnie informuje o rekrutacji na zajęcia w roku szkolnym 2022/2023, która rusza 4 maja.

O Oknie na Kulturę:

Okno na Kulturę to kulturalny eksperyment i innowacyjny pomysł Miejskiego Centrum Kultury w Tychach będący odpowiedzią na zmieniający się sposób odbioru sztuki, a także sytuację pandemiczną w kraju i na świecie, zapoczątkowany w 2021 roku w Tychach.  To pierwsze takie przedsięwzięcie na Śląsku, ciekawy sposób na wsparcie lokalnych twórców i promocję działalności instytucji kultury z zachowaniem bezpiecznego dystansu społecznego, gdyż przestrzeń działań kulturalnych oddzielona jest od klientów (publiczności) szybą. W 2021 roku w Oknie na Kulturę nacisk położono na działania twórcze, dzięki czemu odwiedzający galerię mogli podglądać artystów przy pracy, posłuchać koncertu czy wejść w interakcje z animatorami skupiającymi uwagę przechodniów nie przekraczając bariery w postaci przeszklonej witryny. W tym roku (2022) w witrynie prezentowane są projekty tyskich artystów indywidualnych, ale i tych tworzących w ramach kół zainteresowań czy pleneru malarskiego.

  • Miejsce: Gemini Park Tychy, ul. Towarowa 2    
  • Data: 30.04 - 28.05.2022    
  • Wstęp wolny
Okno na Kulturę z pracami podopiecznych MDK 1 w Tychach / fot. MCK

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również