Wiadomości z Tych

Nowoczesne trolejbusy trafią do Tychów

  • Dodano: 2021-03-11 06:30, aktualizacja: 2021-03-10 22:05

W ramach projektu pn. "Zakup elektrycznych pojazdów komunikacji miejskiej wraz z budową i modernizacją systemu zasilania" zostanie zakupionych 6 nowoczesnych trolejbusów hybrydowych oraz zmodernizowane zostaną podstacje trakcyjne.

Wczoraj Marcin Rogala – prezes Tyskich Linii Trolejbusowych, podpisał umowę o dofinansowanie tego wartego ponad 23 miliony złotych projektu. Umowa na realizację tyskiego oraz innych projektów dot. rozwoju elektromobilności na Śląsku, została podpisana w Urzędzie Marszałkowskim, w obecności Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska – w ramach realizacji "Programu dla Śląska" – dofinansuje ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakup 43 zeroemisyjnych autobusów oraz 34 punkty ładowania.

- Program NFOŚiGW, z którego pochodzi połowa dofinansowania śląskiej inwestycji, jest przykładem skutecznej realizacji przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zobowiązań podjętych przez rząd w "Programie dla Śląska". W ten sposób poprawiamy jakość życia w regionie, jak również ograniczamy emisję tlenków azotu, których przekroczenia stanowią wspólne wyzwanie dla samorządu oraz ministerstwa  – mówił podczas uroczystości minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Najwięcej pojazdów, bo aż 32, kupi Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Pozostali beneficjenci to oprócz Tyskich Linii Trolejbusowych, które otrzyma 6 pojazdów, Zakład Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Zawierciu (3 pojazdy) oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Sp. z o.o. (2 pojazdy).

- Trolejbusy, które trafią do Tychów są pojazdami innowacyjnymi, i są w pewnym sensie połączeniem trolejbusu i autobusu elektrycznego. Podstawowym źródłem napędu będą zabudowane baterie, a sieć trakcyjna będzie służyła ich ładowaniu. Ponadto nowe pojazdy będą wyposażone we wszystkie niezbędne systemy ułatwiające pracę kierowcy oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej – mówi Marcin Rogala, prezes TLT.

Zakup jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa śląskiego w ramach programu Gepard II. Wartość całego przedsięwzięcia wynosi: 23.346.050,00 zł netto, w tym:

  • dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wynosi (42,5%): 9.922.071,00 zł
  • dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi: (42,5%): 9.922.071,00 zł
  • pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (15%): 3.501.907,00 zł.

Nowoczesne trolejbusy mają pojawić się w Tychach za ok. 14 miesięcy. Obecnie flota Tyskich Linii Trolejbusowych składa się z 23 trolejbusów i 2 autobusów elektrycznych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również