Oświetlenie salonu czy kuchni jest niezmiernie ważne – decyduje o jakości wypoczynku oraz zwykłej funkcjonalności pomieszczenia. Ważne jest nie tylko to, jak dobrana jest lampa, ale także charakter światła, jakie ona daje. Choć jest on w znacznej mierze zależny od zastosowanej żarówki, to kształt oprawek czy abażuru również decyduje o natężeniu i jakości oświetlenia. Czym kierować się przy wyborze lamp wiszących?
Nowoczesne lampy wiszące: najważniejsze cechy
Wiszące lampy przede wszystkim potrzebują przestrzeni – sprawdzą się więc najlepiej przede wszystkim w mieszkaniach i domach z wysokimi stropami. Ich zaletą jest to, że dość równomiernie rozświetlają pokój, poza tym – odpowiednio dobrane – mogą być piękną dekoracją.
Nowoczesne lampy wiszące bywają jedno- lub wielopunktowe, czyli umożliwiać zamontowanie jednej lub kilku żarówek. W zależności od tego, na ile żarówek przeznaczona jest lampa, odpowiedniego projekty wymaga także klosz lub abażur. Pojedyncza żarówka najlepiej sprawdzi się, gdy będzie w dużej mierze odsłonięta, a można rozproszyć światło – i przy okazji zwiększyć intensywność świecenia – decydując się na klosz z metalicznym, odbijającym światło wnętrzem. Jeżeli zdecydujemy się na lampę wielopunktową, wtedy można pomyśleć o nawiązującej formą do żyrandola. Takie oświetlenie wbrew pozorom może sprawdzić się nawet w bardzo minimalistycznym wnętrzu, o ile wybierzemy pasujący do całości projekt.
Na co powinniśmy uważać przy zakupie lampy wiszącej?
Decydując się na zakup lampy wiszącej musimy zadbać nie tylko o estetykę. Najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo, konieczne jest więc upewnienie się, jaka jest maksymalna dopuszczalna moc żarówki, jaką można zamontować w danej lampie. Przekroczenie tej mocy może skutkować zbytnim nagrzewaniem się instalacji, a w konsekwencji nawet uszkodzeniem izolacji i zwarciem, a nowoczesne lampy wiszące często są zaprojektowane z myślą o żarówkach energooszczędnych. Oprócz tego ważna jest jakość wykonania, ciężar lampy i wytrzymałość mocowania do sufitu. Dodatkowo powinniśmy upewnić się, że lampa nie jest zbyt długa – w niższych mieszkaniach częstym problemem są lampy, które wiszą za nisko, przez co niektóre osoby mogą o nie zawadzać przy przechodzeniu. Jest to oczywiście nieprzyjemne, ale takie wielokrotne potrącanie lampy może z czasem przyczynić się do obluzowania haka, na którym ona wisi.
Jak dobrać lampę wiszącą do konkretnego wnętrza?
Nowoczesne lampy wiszące występują we wszystkich możliwych stylach i kolorach, więc z jednej strony można dopasować je do każdego rodzaju wnętrza, ale z drugiej – tak ogromny wybór może przyprawiać o zawrót głowy. Dlatego dobrze jest przed zakupem ustalić kilka podstawowych cech decydujących o charakterze wystroju i wybrać lampę na ich podstawie kierując się zasadą podobieństwa lub kontrastu. Oznacza to, że lampa powinna albo idealnie wpasowywać się w styl aranżacji pokoju, albo przeciwnie – odbiegać od niego na tyle, by widać było, że jest to przemyślana decyzja. Na przykład można wziąć pod uwagę styl mebli – powiedzmy skandynawski lub industrialny, dominujące materiały oraz kolory. Jeżeli postanowimy zamontować nowoczesną lampę wiszącą w kolorowej oprawie, powinna się ona mieścić w gamie kolorystycznej, według której urządzony jest pokój lub stanowić mocny, kontrastowy punkt. Najłatwiej robić takie zakupy w Internecie, np. tu: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/828-nowoczesne-lampy-wiszace?q=%2F828-lampy-nowoczesne. W takich sklepach internetowych można wybrać parametry, które wyszukiwarka powinna brać pod uwagę przy prezentowaniu produktów, a osoby obeznane z obróbką zdjęć mogą spróbować samodzielnie wykonać wizualizację konkretnej lampy w danym pokoju.