Wiadomości z Tych

NaTYCHmiastowo - wystawa fotografii natychmiastowej Marty Nowakowicz-Jankowiak

  • Dodano: 2021-11-29 06:30, aktualizacja: 2021-11-28 20:40

Miejskie Centrum Kultury w Tychach i Tichauer Art. Gallery zapraszają do poznania Tychów w miniaturze.

To właśnie miasto urodzenia i życia Marty Nowakowicz-Jankowiak jest tematem wystawy fotografii natychmiastowej, którą można będzie oglądać począwszy od 3 grudnia 2021 roku w galerii na terenie Browaru Obywatelskiego w Tychach.

Tematem wystawy są Tychy – miasto urodzenia i życia Marty Nowakowicz-Jankowiak, przestrzeń przez nią uwielbiana, eksplorowana i utrwalana na filmie światłoczułym. Prezentowane zdjęcia ukazują obiekty dobrze znane jak i te, co do których lokalizacji trzeba się mocno zastanowić. Autorka oprócz klasycznego ujmowania rzeczywistości eksperymentuje, przetwarza i nieustannie bawi się fotografią. 

Tytuł wystawy nawiązuje bezpośrednio do wykorzystywanej przez Martę techniki fotograficznej i tematyki prac. Fotografia natychmiastowa ma w sobie pierwotność i magię. Jej początki sięgają lat 40. XX wieku, kiedy zaprezentowano światu pierwszy aparat błyskawiczny oraz film zawierający w sobie całą ciemnię fotograficzną. Zdjęcie było wywoływane i utrwalane w minutę po zrobieniu. Współczesna fotografia natychmiastowa działa na analogicznych zasadach, zdjęcie wywołuje się i utrwala na naszych oczach. Fotografie są unikatowe ponieważ powstają tylko w jednym egzemplarzu. Nie ma tu filtrów fotograficznych, nie da się skorygować zdjęć. Mają swój niepowtarzalny klimat oraz analogową prawdę.

Wystawę „naTYCHmiastowo” można będzie oglądać do końca grudnia. Jest elementem projektu Marty Nowakowicz-Jankowiak realizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach w ramach VII edycji Tyskiego Banku Kultury.

Zwieńczeniem projektu będzie album fotograficzny wydany pod tym samym tytułem.

BIO Artystki:

Marta „Instaksiara” Nowakowicz-Jankowiak – urodziła się, mieszka i pracuje w Tychach. Jest absolwentką Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Prawa Pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest również specjalistką do spraw kadr i płac. Obecnie pracuje jako biegła sądowa do spraw wynagrodzeń. Fotografia natychmiastowa jest jej wielką pasją, która skłoniła ją do podjęcia nauki w Szkole Kreatywnej Fotografii w Krakowie. Marta jest również ambasadorką marki Instax Polska. 

  • Miejsce: Tichauer Art. Gallery
  • ul. Damrota 62
  • Data: 3.12.2021 (wernisaż)
  • Godzina: 18:00
  • Wstęp wolny
NaTYCHmiastowo - wystawa fotografii natychmiastowej Marty Nowakowicz-Jankowiak / fot. MCK

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również