Wiadomości z Tych

Mozaika już prawie gotowa

  • Dodano: 2018-06-01 12:45, aktualizacja: 2018-06-01 15:21

Dobiegają końca prace związane z montażem zabytkowej mozaiki Franciszka Wyleżucha na terenie Zespołu Szkół nr 4 im. Janusza Groszkowskiego zwanego szkołą ZEG-owską.

Zabezpieczenie, demontaż i przewiezienie ważącej ponad 36 ton mozaiki było bardzo trudną i skomplikowaną operacją – udało się ją jednak wykonać i  prace związane z montażem mozaiki w nowym miejscu zakończą się w czerwcu.

Obecnie trwają prace konserwatorskie, ściąganie warstwy ochraniającej, która została nałożona na mozaikę na czas transportu, uzupełnianie fug, płytek itp. Do końca czerwca wszystko ma być gotowe. Mozaika wygląda naprawdę bardzo dobrze, ale na początku mieliśmy obawy o to czy cała operacja się uda. Przeniesienie jej w inne miejsce było bardzo trudnym zadaniem, robi się to niezwykle rzadko, ale podjęliśmy się tego, bo zależało nam na ocaleniu mozaiki. Dorobek tyskiego artysty – Franciszka Wyleżucha, został wpisany do rejestru zabytków – mówi Igor Śmietański- z-ca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej. 

Prace nad programem prac konserwatorskich, jego zatwierdzeniem, programem funkcjonalno użytkowym, uzyskaniem decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego, opracowaniem dokumentacji i otrzymaniem pozwolenia na budowę trwały od kwietnia 2017 roku. Decyzja o pozwoleniu na budowę stała się prawomocna w październiku, 2017 r. Wówczas rozpoczęto prace. Pierwsze cięcie mozaiki Franciszka Wyleżucha na budynku Zakładu Elektroniki Górniczej w Tychach zostało wykonane w piątek, 4 listopada.

-  Z uwagi na koniec roku zdecydowaliśmy podzielić zadania na dwa etapy. Pierwszy, możliwy do zrealizowania do końca roku i drugi z pozostałymi pracami. Pierwszy etap zawierał: wykonanie fundamentu żelbetowego, przeniesienie i montaż mozaiki, roboty wykończeniowe muru oraz instalacja monitoringu mozaiki – dodaje Igor Śmietański.

W drugim etapie zaplanowano wykonanie zagospodarowania terenu (prace wykończeniowe i porządkowe), prace budowlane wykończeniowe (tynkowanie boków muru oraz malowanie tyłu i boków muru, montaż 4 lamp ledowych oraz pulpitu informacyjnego. Całość prac związanych z zabezpieczeniem i przeniesieniem mozaiki o wymiarach 15,34 x 3 metry wyniosła blisko 280 tys. złotych.

Początkowo mozaika miała trafić do dawnej budowlanki, czyli Zespołu Szkół nr 5 im. Hanny i Kazimierza Wejchertów. Ostatecznie postanowiono zamontować ją w obrębie Zespołu Szkół nr 4 im. Janusza Groszkowskiego przy alei Bielskiej. Wnioskował o to dyrektor ZS nr 4, Zygmunta Marczuk. W piśmie do prezydenta miasta, Andrzeja Dziuby, dyrektor przypomniał związki ZS 4 (dziś zwanego szkołą ZEG-owską) z burzonym zakładem. „Przez wiele lat nasza szkoła funkcjonowała w dawnym budynku ZEG-u przy ul. Budowlanych, a decyzją zarządu szkolenia zawodowego ministerstwa górnictwa z dnia 5 marca 1981 r. Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Pracujących ZEG została włączona do Zespołu Szkół Zawodowych MG w przy alei Bielskiej”, czytamy w piśmie.

Tyskie mozaiki powstawały w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. głównie na elewacjach budynków użyteczności publicznej. Na tyskim mozaikowym szlaku znajdziemy dzieła Franciszka Wyleżucha, Stanisława Kluski, Janusza Włodarczyka, Leona Swadźby. Te barwne kompozycje ożywiają przestrzeń miejską i stanowią charakterystyczny element przestrzeni miejskiej Tychów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również