Wiadomości z Tych

Kręcę dla Tychów – ruszyła Rowerowa Stolica Polski 2022

  • Dodano: 2022-06-02 07:00, aktualizacja: 2022-06-01 22:50

Rusza edycja "Rowerowej Stolicy Polski”. Od 1 do 30 czerwca Tychy i kilkadziesiąt miast z całej Polski będą rywalizować o nagrody i puchary.

Akcja została zainicjowana przez Miasto Bydgoszcz w 2019 roku, a poprzednie dwa lata pokazały, że tyszanie chętnie biorą udział w tego typu przedsięwzięciach. Dołączyć może każdy, dlatego Urząd Miasta Tychy serdecznie zaprasza swoich mieszkańców do wzięcia udziału w rywalizacji o liczbę pokonywanych na rowerze kilometrów. Jeszcze raz udowodnijmy wspólnie, że Tychy mają moc!

Głównym założeniem projektu jest promocja aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej i jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu przyjaznego środowisku.

W tym roku Tychy skupiają się na organizacji 4 rowerowych imprez, na których będzie można wykręcić dodatkowe kilometry:

  • 4.06.2022 – Rozgrzewamy Koła – Tyski Nocny Rajd Rowerowy
  • 12.06.2022 – Rodzinna przygoda na kole – Rowerowa gra miejska
  • 25.06.2022 – Dokręcamy Koła – Tyski Nocny Rajd Rowerowy
  • 26.06.2022 – 24 Ogólnopolski Rodzinny Rajd Rowerowy organizowany przez MOSiR Tychy
  • 17.07. 2022 - Rowerowy Zlot Gwieździsty Paprocany Dzika Plaża – podsumowanie rywalizacji i wręczenie nagród.

Dodatkowo 5.06.2022 w godz. 9.45 do godz. 14.00 odbędzie się XXIV Święto Roweru oraz III Ogólnopolski Zlot Rowerów Składanych organizowany przez Klub Turystyki Kolarskiej „Gronie”  przy oddziale PTTK Tychy. Uczestnicy przejadą spod parkingu UM Tychy przy al. Niepodległości do mety na „Dzikiej Plaży” w Paprocanach. 

W grupie, indywidualnie, rodzinnie i firmowo

To jednak nie wszystko, kilometry można wykręcać od początku trwania akcji w ramach grup, szkół, firm, indywidualnie. Każdy może zgłosić swoją grupę, zaproponować nazwę, zaprosić znajomych, przyjaciół, rodzinę, współpracowników z firmy czy innych uczniów ze szkoły.

Jak przyłączyć się do akcji?

Wydarzenie jest skierowane do wszystkich, którzy jeżdżą na rowerze i posiadają telefon komórkowy. Wystarczy pobrać darmową aplikację Aktywne Miasta i wybrać miasto, dla którego chce się zbierać kilometry. Aplikacja ma zasięg globalny, dlatego każdy uczestnik, bez względu na miejsce, w którym się znajduje, może kręcić kilometry dla swojej drużyny. Nieważne czy będzie to wycieczka rekreacyjna, przejażdżka z dziećmi czy droga, którą codziennie pokonujesz do pracy/szkoły. Każdy kilometr się liczy.

Nagrody dla najlepszych od samego organizatora

Rywalizacja to nie tylko Puchar widniejący w gablocie urzędów miast, to także szansa na nowe stacje naprawy rowerów – dla najlepszych trzech miast oraz wyróżnienia indywidualne: vouchery w wysokości 1, 1,5 i  2 tys. zł do centrumrowerowe.pl oraz zestawy kosmetyków od Fale Loki Koki. Zagrzewać Was do walki o nagrody będzie ambasador tegorocznej edycji RSP polski kolarz szosowy Marek Leśniewski, olimpijczyk, multimedalista, propagator aktywnego trybu życia.

Tyszanie są ważni

Udział mieszkańców jest dla nas podwójnie ważny! Dane zgromadzone w aplikacji pomogą w sporządzeniu szczegółowej statystyki (tzw. „mapy ciepła”) dzięki którym dowiemy się, którymi drogami i ścieżkami rowerowymi tyszanie poruszają się najczęściej i jakie kierunki obierają najchętniej.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji, regulaminu aplikacji i rywalizacji, pozostałych uczestników a także ranking miast, będzie można znaleźć na stronie internetowej www.rowerowastolicapolski.pl.

W ubiegłorocznej rywalizacji Tychy zajęły w klasyfikacji ogólnej 22 miejsce oraz 2 miejsce wśród miast o liczbie od 100 001 do 200 000 mieszkańców. Ponadto zajęliśmy 1 miejsce w liczbie przejechanych kilometrów wśród śląskich miast.   

Najlepszą grupą rowerowo-sportową, kręcącą kilometry dla naszego miasta, został Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE Tychy. W klasyfikacji indywidualnej kobiet i mężczyzn zwyciężyli pani Beata i Pan Adam. 

Regulamin

Kręcę dla Tychów – ruszyła Rowerowa Stolica Polski 2022 / fot. UM TychyKręcę dla Tychów – ruszyła Rowerowa Stolica Polski 2022 / fot. UM Tychy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również