Wiadomości z Tych

Koniec sezonu rowerowego w Tychach

  • Dodano: 2019-11-04 13:30

W czwartek 31 października rowery miejskie były dostępne po raz ostatni w tym roku - po północy zostały zablokowane w stacjach, choć wciąż można będzie jeszcze oddać wynajęty rower.

W 2019 r. wypożyczono Rower Miejski Tychy 25,5 tysiąca razy!

Tyski Rower Miejski działa w mieście od 1 maja 2017 roku. W pierwszym roku działania systemu zarejestrowało się niemal 2500 użytkowników. Rowery wypożyczono 8600 razy, a średni czas jednego wypożyczenia wynosił 1 godzinę, 1 minutę i 26 sekund. Przez ponad pięć miesięcy drugiego sezonu tyszanie wypożyczyli rowery ponad 22 tysiące razy. W 2019 roku wypożyczono Rower Miejski Tychy 25,5 tysiąca razy. W sumie przez trzy lata w systemie zarejestrowało się 9 400 osób, z czego 1/3 w mijającym sezonie.

Te wyniki nie są dla mnie zaskoczeniem, bo tyszanie uwielbiają jeździć na rowerze! Ten środek transportu coraz częściej wykorzystują także by dojechać na przykład do pracy. Bardzo mnie to cieszy, zachęcam do korzystania z rowerów, ale też z komunikacji miejskiej. Czas najwyższy zadbać o miejsce, w którym żyjemy, ale też o dobrą kondycję i domowy budżet – mówi Andrzej Dziubaprezydent Tychów.

W sumie od startu systemu odnotowano 56,5 tysięcy wypożyczeń roweru miejskiego w Tychach, 45% z nich przypadło na 2019 rok. 

Widać, że na finiszu system nabrał rozpęduZwykle dynamika rejestracji spada z sezonu na sezon. Tymczasem tyszanie nie zwalniają. Podczas ostatnich dni wciąż odnotowywaliśmy nowe rejestracje - podsumowuje Paweł Orłowski, prezes Nextbike Polska.

Tyski Rower Miejski jest jednym z dziewięciu systemów rowerowych w województwie śląskim. Początkowo były cztery stacje i 40 jednośladów. W kolejnym, pełnowymiarowym już sezonie, został rozbudowany o trzy kolejne miejsca wypożyczeń i 20 rowerów, w tym rowery familijne typu cargo, tandemy, rowerki dziecięce i rower trójkołowy, z którego mogły korzystać osoby niepełnosprawne.

Dzięki kompatybilności systemów z tyskich rowerów korzystać mogą jednak nie tylko użytkownicy zarejestrowani w tyskim systemie. Jednoślady w Tychach wypożyczały też osoby, które posiadają aktywne konta w innych systemach Nextbike Polska. 

W 2019 roku tyskie stacje rowerowe zostały także zintegrowane ze stacjami w innych miastach Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Jednoślady można było wypożyczać i zwracać bez ponoszenia dodatkowych kosztów w katowickim City by bike, chorzowskim KajTerozie oraz na stacjach systemów w Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu i Siemianowicach Śląskich. W ramach współpracy z w województwem śląskim, tyszanie mogli też wypożyczyć rowery miejskie w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju, a także dojeżdżać tam jednośladami obsługiwanymi przez Nextbike.

Rok 2019 w pigułce:

Dzienny rekord wypożyczeń: 410 wynajmów - 9 czerwca.

Miesięczny rekord wypożyczeń 6 137 wynajmów w czerwcu. (Przed rokiem – 5 455, w sierpniu).

Średni czas wypożyczenia Tyskiego Roweru Miejskiego w tym sezonie wynosi 53 minuty 19 sekund.

Najaktywniejszy użytkownik w skorzystał z rowerów 163 razy.

Najpopularniejszy rower (numer 62324) był wypożyczany 609 razy (śr. 3 razy na dzień).

Najpopularniejsze stacje wypożyczeń: Paprocany (3 351), Piłsudskiego Targowisko (3 247) i Tychy Centrum (2 658)

Najpopularniejsze trasy: Tychy Centrum do Plac Baczyńskiego (554 przejazdy), Piłsudskiego Targowisko do Paprocany (544) i Plac Baczyńskiego do Tychy Centrum (494)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również