Wiadomości z Tych

Koleje Śląskie. Zmiana rozkładu jazdy od 12 listopada!

 • Dodano: 2023-11-14 08:45, aktualizacja: 2023-11-24 13:37

Koleje Śląskie opublikowały pakiet informacji dot. zmian w rozkładzie jazdy Kolei Śląskich sp. z o.o., który obowiązuje od 12 XI 2023 r.

Informacje o rozkładzie jazdy

W związku z pracami remontowo-modernizacyjnymi Zarządca infrastruktury – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wprowadzi piątą korektę rozkładu jazdy 2022/23 obowiązującą w okresie od 12 listopada do 9 grudnia 2023 roku.

Wraz ze zbliżającym się okresem zimowym zakres prowadzonych prac remontowych i modernizacyjnych przez PKP PLK S.A zostanie rozszerzony. Prace modernizacyjne linii kolejowej 139 na odcinku Kobiór – Czechowice-Dziedzice spowodują konieczność prowadzenia ruchu kolejowego tylko po jednym torze, a także wstrzymania ruchu w godzinach nocnych. W dalszym ciągu będzie kontynuowana modernizacja linii kolejowej do Tarnowskich Gór oraz remont obiektów pomiędzy Zebrzydowicami a Cieszynem. Z kolei przystanek Bielsko-Biała Północ nadal pozostanie wyłączony w związku z kontynuacją prac w jego pobliżu. W związku z modernizacją odcinka Katowice Szopienice Południowe - Będzin niektóre pociągi linii S1 kursujące w godzinach nocnych pojadą drogą okrężną z pominięciem stacji na odcinku Katowice – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice. Prace przy budowie nowego wiaduktu drogowego w stacji Lubliniec wymuszą wstrzymanie ruchu w godzinach nocnych. W materiale przedstawimy Państwu najważniejsze zmiany w organizacji ruchu związane z kolejnymi etapami realizowanych inwestycji. 

Dokładne godziny odjazdów oraz terminy kursowania pociągów dostępne są w Liniowym Rozkładzie Jazdy publikowanym na stronie internetowej Spółki Koleje Śląskie oraz w internetowych wyszukiwarkach połączeń i na plakatach sporządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (dostępnych m.in. na dworcach kolejowych i peronach). Liniowy Rozkład Jazdy będący oficjalnym rozkładem jazdy Kolei Śląskich zawiera pełne tabele rozkładowe poszczególnych linii na cały okres zamknięciowy.

S1 Gliwice – Katowice – Zawiercie – Częstochowa

Na odcinku Chorzów Batory – Ruda Chebzie ruch pociągów będzie prowadzony po jednym torze. Organizacja ruchu zostanie podzielona na dwie fazy – od 12 listopada do 30 grudnia oraz od 1 do 9 grudnia. W obu fazach rozkład pociągów będzie wariantowany. Część połączeń zostanie odwołana, jednak w celu 
zredukowania niedogodności zapewniamy honorowanie biletów Kolei Śląskich na odcinku Katowice - Gliwice w wybranych pociągach spółki PKP InterCity:

 • IC 37001 Wawel codziennie od 12 listopada do 9 grudnia;
 • IC 3807 Malczewski od poniedziałku do piątku od 13 listopada do 8 grudnia;
 • IC 3604 Grottger od poniedziałku do piątku od 13 listopada do 8 grudnia;
 • IC 24001 Roztocze od poniedziałku do piątku od 13 listopada do 8 grudnia;
 • IC 41004 Batory od poniedziałku do piątku od 13 do 30 listopada;
 • IC 63104 Siemiradzki w soboty i niedziele od 12 do 26 listopada

Prace inwestycyjne związane z kompleksową modernizacją odcinka Katowice Szopienice Południowe – Będzin będą realizowane, jednak bez większego wpływu na ruch pociągów pasażerskich. Najpoważniejszą zmianą związaną z inwestycją będzie wstrzymanie ruchu w godzinach wieczornych w terminieod 27 listopada do 1 grudnia ruch pociągów na odcinku Katowice – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice. Pociągi pojadą drogą okrężną, na pominiętym odcinkuzostaną uruchomione autobusy zapewniające dojazd do przystanków pośrednich.

Obsługa przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria pozostanie zawieszona. 

Ze względu na liczne warianty kursowania pociągów zachęcamy do sprawdzania rozkładu jazdy przed podróżą oraz zapoznanie się z liniowym rozkładem jazdy prezentującym zmiany w rozkładzie jazdy w perspektywie całego cyklu rozkładu jazdy. 

S18 Bytom – Gliwice

Pociągi będą odjeżdżać z Bytomia z peronu tymczasowego. Dojście do peronu będzie możliwe tylko ze strony ul. Zabrzańskiej.

S 8 Katowice – Tarnowskie Góry – Lubliniec
S13 Częstochowa – Lubliniec

W stacji Lubliniec będą prowadzone prace torowe. Wymusi to wstrzymanie ruchu pociągów w godzinach 22:00 – 5:30, co przełoży się na konieczność uruchomienia zastępczej komunikacji autobusowej na odcinkach Lubliniec – Koszęcin oraz Lubliniec – Kochanowice. Na wymienionych odcinkach autobusy zastępcze pojawią się w nocy z soboty na niedzielę w terminach 18/19, 25/26 listopada.

Organizacja ruchu komunikacji zastępczej na modernizowanym odcinku Katowice – Tarnowskie Góry nie ulegnie istotnym zmianom. We współpracy z Zarządem Transportu Metropolitalnego zapewnimy wzajemne honorowanie biletów okresowych w autobusach Kolei Śląskich linii ekspresowej S8, linii zwykłej S80, a także na linii M3 oraz liniach tramwajowych na odcinku Chorzów Rynek - Chorzów Batory Dworzec PKP.

S 5 Katowice – Pszczyna – Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń
S 6 Katowice – Skoczów – Ustroń Zdrój – Wisła Uzdrowisko – Wisła Głębce

Modernizacja linii kolejowej nr 139 na odcinku Kobiór – Czechowice-Dziedzice wymusza prowadzenie ruchu po jednym torze. W rozkładzie jazdy zostały ujęte ograniczenia prędkości. Godziny odjazdu niektórych pociągów zostaną przesunięte.

Jedna para pociągów linii S6 zostaje skrócona do stacji Czechowice-Dziedzice. Pociągi będą skomunikowane z linią S5, co zapewni przesiadki na pociągi w kierunku i z kierunku Katowic.

S5 Katowice – Pszczyna – Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń

Do odwołania pociągi nie będą zatrzymywać się na przystanku Bielsko-Biała Północ ze względu na budowę wiaduktu w ciągu ul. Kwiatkowskiego. 

Dowóz do przystanku zostanie zapewniony autobusami MZK Bielsko-Biała na podstawie ważnego biletu kolejowego. Szczegółowe informacje o organizacji 
ruchu, w tym zakresie honorowania, liniach objętych honorowaniem, a także mapą przystanków znajdują się dedykowanym materiale informacyjnym. 

W dniach 13 – 15 listopada oraz 28 – 30 listopada rozkład jazdy wybranych pociągów będzie wariantowany ze względu na planowane ograniczenia przepustowości na szlaku Czechowice-Dziedzice Południowe – Bielsko-Biała Główna związane z budową wiaduktu.

Od 12 listopada do 9 grudnia w dni robocze w godzinach nocnych nastąpi wstrzymanie ruchu na odcinku Tychy – Czechowice-Dziedzice. Zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa za ostatni pociąg w kierunku Żywca oraz ostatni pociąg w kierunku Katowic. Organizacja ruchu będzie polegała na uruchomieniu linii ekspresowej, która będzie skomunikowana z pociągami w stacji Tychy i w stacji Czechowice-Dziedzice oraz linii osobowej, który odwiezie i dowiezie pasażerów do stacji pośrednich na zamkniętym odcinku.

S5 Katowice – Pszczyna – Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń
S6 Katowice – Skoczów – Ustroń Zdrój – Wisła Uzdrowisko – Wisła Głębce
S61 Czechowice-Dziedzice – Chybie – Zebrzydowice – Cieszyn

W nocy 2/3 grudnia w stacji Czechowice-Dziedzice będą prowadzone prace związane z usprawnieniem działania urządzeń sterowania ruchem 
kolejowym. Rozpoczną się o godzinie 20:00 i będą trwać do godziny 6:30. Spowoduje to wstrzymanie ruchu pociągów i uruchomienie zastępczej komunikacji 
autobusowej: 

 • Dla linii S5, na odcinku Pszczyna – Bielsko Biała Główna linii ekspresowej, która zapewni bezpośredni przejazd pasażerom oraz linii osobowej, która 
 • umożliwi obsługę przystanków pośrednich;
 • Dla linii S6, na odcinku Pszczyna – Chybie uruchomienie linii osobowej; 
 • Dla linii S61 na odcinku Chybie – Czechowice-Dziedzice uruchomienie linii osobowej.

S61 Czechowice-Dziedzice – Chybie – Zebrzydowice – Cieszyn

Ruch pociągów na odcinku Zebrzydowice – Cieszyn będzie wstrzymany do 9 grudnia 2023 roku. Przewóz będzie realizowany autobusami komunikacji zastępczej. Wstrzymanie ruchu pociągów jest spowodowane naprawą obiektów. 

Utrudnienia w kursowaniu pociągów

Bieżące informacje o utrudnianiach w ruchu pociągów KŚ: kolejeslaskie.info.


Pełny rozkład jazdy pociągów znajduje się w LINIOWYM ROZKŁADZIE JAZDY dostępnym na www.kolejeslaskie.pl.

Infolinia o utrudnieniach w kursowaniu pociągów Kolei Śląskich, Biuro Obsługi Klienta, Obsługa osób niepełnosprawnych (czynna całodobowo przez 7 dni w tygodniu): tel.: + 48 32 428 88 88.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również