Mocniejsze alkohole powstają dzięki destylacji. Produktem końcowym nie zawsze jest czysta wódka albo mocny spirytus, ale również trunki smakowe, które wymagają nieco innego przygotowania, dlatego tak ważny jest wybór właściwej aparatury. Kiedy warto się zainteresować modelem potstill?
Czym destylacja różni się od rektyfikacji?
Przy produkcji alkoholu stosuje się destylację prostą i rektyfikację. Ten pierwszy proces to po prostu jednorazowe odparowanie i skroplenie destylatu, natomiast rektyfikacja jest wielokrotnym powtórzeniem destylacji prostej, tak aby z cieczy zniknęły wszelkie smaki i aromaty. Aparatura do bimbru służy właśnie rektyfikacji i raczej nie produkuje się na takim sprzęcie alkoholi smakowych. Do zrobienia whisky, ginu albo calvadosu potrzebny będzie destylator potstill.
Jak działa potstill?
Na potstillu destylacja jest jednorazowa - ważniejsze od maksymalnej mocy jest uzyskanie określonego smaku. Kiedy ciecz zaczyna się skraplać należy dokonywać cięcia frakcji we właściwym momencie – to ważne, ponieważ nie cały destylat nadaje się do spożycia. Przedgony są jeszcze pełne szkodliwych substancji, ale kolejna frakcja, czyli serce, to już alkohol będący celem produkcji. Końcową frakcją są pogony, które nie kwalifikują się bezpośrednio do picia, ale można ich użyć do kolejnych destylacji. Moment cięcia zależy od doświadczenia producenta i jego preferencji, jak również zastosowanego surowca.
Na potstillu można eksperymentować z przeróżnymi smakami, a dodatkowe akcesoria, jak aromatyzator, pomagają poprawić jakość alkoholu. Potstille są polecane do produkcji brandy, whisky, ginu, starki, calvadosu, śliwowicy, kirschu, wiśniowicy, rakiji, palinki. Najlepsze alkohole powstają z naturalnych surowców, np. owoców albo ziół, w tańszej wersji alkohol doprawia się dodatkami, co oczywiście wpływa na ich końcowy smak.
Czy na potstillu można wyprodukować spirytus?
Nowoczesne potstille często mają dodatkowe akcesoria (np. tzw. dodatkowy reflux), dlatego da się na nich zrobić zarówno alkohol smakowy, jak i bardzo mocny bimber - choć nie będzie on miał maksymalnej mocy tak jak spirytus. Na potstillach udaje się zwykle dojść maksymalnie do poziomu 90 proc. Czysty, bardzo mocny spirytus wyprodukuje kolumna rektyfikacyjna, np. z oferty dobrydestylator.pl/kolumna-klasyczna-fi-54. Na takiej kolumnie destylację prostą można przeprowadzać wielokrotnie, oczyszczając destylat ze smaków i zapachów, ale zmieniając ustawienia da się również zrobić alkohol smakowy, podobny do tego, jaki powstaje na potstillu. Więcej o działaniu takiego sprzętu: dobrydestylator.pl.