Wiadomości z Tych

Jak przygotować auto na jesień i zimę, by laweta nie była konieczna?

  • Dodano: 2020-09-15 11:30

Bezpieczna i spokojna jazda to rzecz, do której dąży każdy kierowca. Zachowanie szczególnej ostrożności jest istotne przede wszystkim wtedy, gdy temperatura za oknem spada i pojawiają się gorsze warunki pogodowe. Niesprzyjająca pogoda pogarsza widoczność, a mroźne dni wymagają, by przygotować samochód na trudniejszy okres. Jak zabezpieczyć auto na zimę i jesień oraz jak zachować bezpieczeństwo na drodze?

Co zrobić, by przygotować auto na zimne miesiące?

Świadoma konserwacja samochodu to najlepszy sposób, by utrzymać go w świetnej formie. Specjalistą w zakresie sprawności aut jest firma Darkam, która zajmuje się odholowywaniem pojazdów w potrzebie. W ofercie znajdują się także takie usługi jak drobne naprawy na miejscu zdarzenia, wymiana koła czy awaryjne odpalenie silnika. Poniżej przedstawione rady wynikają z doświadczenia firmy oraz jej wiedzy na temat motoryzacji. Jakie kroki należy wykonać, by bezpiecznie poruszać się samochodem podczas jesieni i zimy?

Zadbaj o opony

Opony to podstawa dobrej przyczepności w trakcie zimy

Kiedy myślimy o zmianach, jakich musimy dokonać, by przygotować się na zimniejsze miesiące, opony to zwykle pierwsza rzecz, która pojawia się w naszej głowie. Przełożenie opon letnich na zimowe wydaje się oczywiste, jednak czy na pewno jest to tak proste? 

Największą trudność przynosi zazwyczaj wybranie odpowiedniego momentu na zmianę opon. Wiele osób czeka do pierwszego śniegu, co może okazać się zgubne. Choć biały puch nie zawsze gości na naszych ulicach, to jednak niebezpieczeństw na drodze w trakcie chłodnych dni nie brakuje. Śliskie, wilgotne jezdnie sprzyjają wpadaniu w poślizgi, a nieodpowiednie ogumienie ze słabą przyczepnością tylko zwiększa szanse na nieoczekiwany wypadek. Zaleca się, by wymienić opony na zimowe już wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza

Zakup dwóch kompletów opon i poddawanie się sezonowej wymianie jest częstym problemem dla osób, które nie dysponują odpowiednią kwotą pieniędzy. Alternatywę w takiej sytuacji stanowi zakup opon wielosezonowych posiadających homologację zimową. Mimo to należy pamiętać, że mogą one nie zapewniać takiego komfortu poruszania się np. po drogach szybkiego ruchu, jaki oferują tradycyjne opony zimowe. 

Sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych

Zużyte płyny eksploatacyjne tracą swoje właściwości przy ujemnych temperaturach

Choć czynność ta powinna być wykonywana regularnie, przed nadejściem chłodnych miesięcy taka kontrola jest niezbędna. W przypadku płynu do spryskiwaczy ważne jest to, by pamiętać o jego wymianie z letniego na zimowy. Przy temperaturach spadających poniżej zera letni płyn ulegnie zamarznięciu i nie przyniesie nam oczekiwanej pomocy. 

Płyn chłodniczy niskiej jakości ma skłonności do zamarzania. Taka usterka nie tylko doszczętnie popsuje nam dzień, lecz grozi również poważnymi uszkodzeniami auta. Może ona doprowadzić do pęknięcia chłodnicy, a w skrajnych przypadkach nawet bloku silnika. Jeśli posiadasz wątpliwości co do swojego płynu chłodniczego, sprawdź, w jakiej temperaturze zamarza i, w razie potrzeby, wymień go na nowy. Należy także pamiętać, by w zbiorniku zawsze znajdowała się jego odpowiednia ilość. 

Olej silnikowy to jeden z tych płynów, który ulega zużyciu, dlatego regularnie go zmieniamy. Zbyt długo eksploatowany traci swoje właściwości przy niższych temperaturach i utrudnia korzystanie z pojazdu. Zimny olej wolniej dociera do elementów silnika, przez co ich praca jest wyczuwalnie gorsza i może prowadzić do usterek. 

Dobrze jest także skontrolować płyn hamulcowy, który słynie z chłonięcia wilgoci, przez co traci swoje właściwości. Wpływa to na sprawność układu hamulcowego i bezpośrednio oddziałuje na bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów, dlatego nie warto go lekceważyć. 

Naładuj akumulator

Nie zapomnij o sprawdzeniu kondycji akumulatora

To jeden z najbardziej obciążonych elementów w aucie podczas mroźnych poranków. Aby uniknąć problemów z odpaleniem pojazdu, warto zawczasu sprawdzić jego sprawność. Przy temperaturze zerowej sprawność akumulatora spada o około 20%, dlatego stare i zużyte modele mogą nie być tak efektywne w trakcie zimy. 

Światła - zadbaj o pole widzenia

Zaniedbane, przepalone żarówki to prosty sposób na spowodowanie kolizji. O odpowiednie oświetlenie należy zadbać przede wszystkim wtedy, gdy widoczność na zewnątrz znacznie spada. Jesienne i zimowe wieczory sprawiają, że słońce szybko zachodzi, znacząco zmniejszając ilość światła na ulicach. W takiej sytuacji musimy opierać się jedynie na własnych reflektorach oraz lampach ulicznych, dlatego tak ważne jest zadbanie o ten element. 

W trakcie sprawdzania pojazdu zwróć uwagę na sprawność wszystkich żarówek oraz stopień ich zużycia. Warto także udać się na stację diagnostyczną i poprosić o prawidłowe ustawienie świateł. Nieodpowiednia pozycja oświetlenia nie tylko zmniejszy nasze pole widzenia, ale również może oślepiać innych kierowców i prowadzić do wypadków. 

Sprawdź pióra wycieraczek

Sprawne wycieraczki to gwarancja dobrej widoczności

Nawet najlepszy jakościowo płyn do spryskiwaczy nie poprawi widoczności, gdy będziemy korzystać ze zużytych wycieraczek. Takie pióra nie przyniosą także ulgi w trakcie silnych opadów deszczu lub śniegu. Stary produkt zwykle dodatkowo pogarsza sytuację i dodatkowo rozmazuje obraz, całkowicie niszcząc widoczność. Pamiętaj, że wycieraczki powinny być zmieniane mniej więcej dwa razy do roku. Optymalnie jest je wymieniać na wiosnę oraz zimę, gdy używamy ich najwięcej. 

Zabezpiecz karoserię

Temperatura spadająca poniżej 0 stopni Celsjusza zwykle oznacza, że na drogi wyruszają drogowcy z pomocną solą. Choć zdecydowanie ułatwia ona poruszanie i zwiększa bezpieczeństwo, przyczynia się także do powstawania uszkodzeń na naszej karoserii. Przed zimą warto zatem uzupełnić wszelkie ubytki w niej powstałe i usunąć oznaki korozji. Dobrze jest również rozważyć zabezpieczenie w postaci woskowania — nie tylko uchroni to karoserię przed niepożądanymi skutkami soli, lecz również poprawi koloryt pojazdu, przywracając mu jego głębię. Dobrze sprawdzi się też każdy inny środek przeznaczony do konserwacji auta. 

Oprócz nałożenia pomocnych preparatów na powierzchnię auta, pamiętaj także o takich czynnościach, jak wyrzucanie liści zebranych w rynienkach czy zagłębieniach nadwozia, gdyż przyczyniają się one do powstawania ognisk korozji. 

Bezpieczeństwo na drodze zimą i jesienią

Odpowiednie przygotowanie auta do chłodnych miesięcy to już połowa sukcesu, by uchronić się od wypadku. Zadbanie o właściwe ogumienie, sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz zapewnienie sobie widoczności pomaga w utrzymaniu bezpieczeństwa podczas poruszania się w mieście. Oprócz konserwacji samochodu pamiętajmy także o kulturze jazdy, spokojnym przemieszczeniu się oraz zachowywaniu szczególnej ostrożności. Przemyślane, ostrożne manewry i przestrzeganie limitów prędkości to podstawowe czynniki, które podnoszą bezpieczeństwo na drodze i poprawiają komfort jazdy. 

Mimo to nie sposób przewidzieć wszystkie zdarzenia drogowe, dlatego skorzystanie z usług pomocy drogowej może okazać się konieczne. Usługi firmy Darkam obejmują nie tylko odwiezienie auta na lawecie, lecz także szereg drobnych napraw, które czasem okazują się niezbędne. Odpalenie auta w chłodny dzień, gdy zawodzi akumulator, lub wyciągnięcie ze śniegu czy błota bywa niemożliwe do wykonania samodzielnie, dlatego warto skorzystać z oferty sprawdzonej i zaufanej firmy. 

Komentarze (1)    dodaj »

  • Wojtek

    Na zimę specjalnie oleju nie wymieniam. Używam syntetycznego (Hyundai Xteer) a on jest całoroczny. Dobry olej, nie spala się więc nie dolewam go dużo. Wymiana co 12 tys km. Ekonomicznie szczególnie że dzieki niemu spalanie też mniejsze na 100 km

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.