Wiadomości z Tych

Jak bezpiecznie przeprowadzać renowację dachów z papy?

  • Dodano: 2023-12-04 13:15

Ze względu na stosunkowo niskie koszty, długą żywotność i trwałość papa pozostaje jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych. W artykule wyjaśnimy, jak bezpiecznie przeprowadzić renowację dachu z papy.

W zależności od rodzaju papy jej żywotność może wynosić nawet 30 lat. Aby materiał zachował swoje właściwości odpowiednio długo, warto zadbać jednak o regularną renowację pokrycia.

Zanim rozpoczniesz renowację

Przed rozpoczęciem renowacji warto dokładnie ocenić stan pokrycia i zlokalizować wszelkie pęknięcia, wybrzuszenia i dziury. Rodzaj uszkodzeń jest kluczowym elementem przy wyborze odpowiedniej metody renowacji i niezbędnych do jej przeprowadzenia preparatów. Zadbaj także o dokładne oczyszczenie dachu z liści, gałęzi i pyłu. Jeśli masz taką możliwość, użyj do tego celu myjki ciśnieniowej. 

Kiedy warto wykonać renowację dachu z papy?

Dach z papy warto remontować przy sprzyjających warunkach atmosferycznych – wiosną i latem, kiedy temperatury wynoszą co najmniej 15 stopni Celsjusza, a ryzyko opadów atmosferycznych jest niewielkie.

5 wskazówek, jak przeprowadzić renowację dachu z papy

  1. Jedną z wad papy jest jej kiepska odporność na działanie promieniowania UV i zmiennych temperatur. Ich efektem mogą być spękania i wybrzuszenia. Z niewielkimi z powodzeniem poradzisz sobie, używając kitu dekarskiego. Kiedy preparat wyschnie, stworzy na powierzchni uszkodzeń plastyczną powłokę odporną na działanie wody i czynników atmosferycznych.
  2. Jeśli pogoda spłata Ci figla i podczas prac zacznie padać deszcz, sięgnij po bitumiczną masę naprawczą. Dzięki swoim właściwościom masa natychmiast przylega nie tylko do suchych, ale także do wilgotnych powierzchni i jest odporna na działanie wilgoci.
  3. Do podklejania papy może użyć popularnego lepika na zimno. Jeśli remontujesz dach spadzisty, wybierz lepik dwukomponentowy. Taki produkt zmniejszy ryzyko osunięcia się elementów papy.
  4. Jeśli papa odkleiła się od powierzchni dachu, dobrym wyborem będzie wykorzystanie uszczelniacza do dachów. Taki produkt doskonale poradzi sobie z niewielkimi nieszczelnościami, eliminując ryzyko przecieku i zawilgocenia wnętrz.
  5. Wykonując renowację dachu, przyjrzyj się dokładnie obszarom szczególnie narażonym na występowanie przecieków – okolicom komina, wylotów wentylacyjnych i okien dachowych. W przypadku uszkodzeń w takich miejscach dobrze sprawdzi się masa uszczelniająca lub taśma butylowa.

Czy warto przeprowadzić renowację dachu z papy samodzielnie?

Samodzielne przeprowadzenie renowacji dachu z papy wymaga choćby średniej wiedzy na temat samego materiału, wykorzystywanych podczas remontu produktów oraz zasad ich aplikacji. Bez niej własnoręczne wykonywania prac może okazać się bardzo ryzykowne i narazić Cię na dodatkowe koszty.

Źródło: https://www.dohmann.pl/oferta/naprawa-i-renowacja-dachu-z-papy/

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.