Wiadomości z Tych

II tura wyborów prezydenckich 2020 – ważne terminy!

  • Dodano: 2020-07-01 13:15

Do 7 lipca można dopisywać się do spisu wyborców, a do 10 lipca odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem stałego zamieszkania.

Do 3 lipca w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta można składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Później, do 7 lipca, wyborcy nigdzie niezamieszkali, zameldowani jedynie czasowo w naszym mieście lub czasowo przebywający w Tychach w dniu II tury wyborów, mogą dopisać się do spisu wyborców. Dopisanie w pierwszej turze wyborów obowiązuje również w drugiej turze. Z kolei jeśli w pierwszej turze wyborów dana osoba została dopisana na swój wniosek do spisu wyborców w Tychach, to w drugiej turze również zagłosuje w tym samym miejscu, co w pierwszej.

Również do 7 lipca istnieje możliwość zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych. Jeśli taka sytuacja przytrafiłaby się po 7 lipca, to kolejnym terminem jest dzień 10 lipca. Wtedy będzie można także odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem stałego zamieszkania. Dzięki niemu można zagłosować nawet będąc na wakacjach. Z takim zaświadczeniem można wziąć udział w wyborach w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą, a nawet na polskim statku morskim.

Wniosek o wydanie zaświadczenia składa się w Urzędzie Miasta, w którym wyborca jest ujęty w spisie wyborców. Wniosek można złożyć pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej, a także za pośrednictwem platformy ePUAP. Należy jednak pamiętać, że jego odbiór jest możliwy tylko w urzędzie.

Wniosek można złożyć bezpośrednio w Urzędzie lub skorzystać z wygodnej formy elektronicznej pod adresem www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-uslugi-wyborczej.

Dodatkowe Informacje na temat zaświadczeń o prawie do głosowania i dopisania do spisu wyborców można uzyskać pod nr tel.: 32 776-35-04,  32 776-35-34, 32 776-35-05, 32 776-35-35.

Komentarze (1)    dodaj »

  • TeodorZieba

    Widzialem ostatnio spotkanie z Trzaskowskim u mnie w mieście - frekwencja mocno taka sobie... widać było, że operator musiał się nieźle nagimnastykować, żeby zrobić "tłum".

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również