Freelancerzy, którzy decydują się na założenie firmy, zmagają się z koniecznością pozyskiwania środków na rozwój przez cały okres działalności. Brak szkoleń i inwestycji sprawia, że jednoosobowa działalność gospodarcza nie jest w stanie konkurować z innymi przedsiębiorstwami. Sprawdź, jak pozyskać środki na rozwój biznesu bez kredytów i wydawania oszczędności.
Środki na otwarcie działalności - skąd je wziąć?
Freelancerzy mają różne możliwości pozyskania pieniędzy na otwarcie biznesu w zależności od tego, w jakiej branży zamierzają działać i w jakiej sytuacji zawodowej znajdują się przed rozpoczęciem własnej działalności. Osoby bezrobotne mogą skorzystać z dofinansowania z urzędu pracy. Kwota takiego wsparcia wynosi nie więcej niż 6-krotność miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia. Jest to zatem dofinansowanie, które pozwala otworzyć wiele biznesów bez zaciągania kredytów. Dotacja z urzędu pracy dla bezrobotnych na otwarcie firmy jest bezzwrotna.
Freelancerzy, którzy chcą działać w niektórych branżach, mogą również skorzystać z dotacji z programów realizowanych przez Unię Europejską. W ich ramach wsparcie otrzymują zwłaszcza firmy oferujące innowacyjne produkty i usługi. Dzięki temu dotacje unijne trafiają często do specjalistów z branży IT.
Praca online a środki na otwarcie działalności
Wielu freelancerów stawia na pracę zdalną, dlatego starając się o dofinansowanie otwarcia biznesu, powinni pamiętać, że dotacja może być przeznaczona jedynie na określone zakupy. Praca online niweluje konieczność posiadania biura i zakupu jego wyposażenia, jednak freelancer może bez przeszkód wydać pieniądze z dofinansowania np. na biurko, fotel i komputer do pracy. Równie dobrze może nabyć sprzęty i akcesoria biurowe, a także oprogramowanie niezbędne do pracy.
Praca online może być łączona z pracą wykonywaną w różnych lokalizacjach, dlatego jeśli musisz dojeżdżać do klientów, dotacja może uwzględniać zakup samochodu. Dzięki temu specjalista od pierwszych dni prowadzenia działalności bez trudu dociera do każdego miejsca, w którym ma zlecenie do wykonania.
Darmowe szkolenia i webinary
Jako wolny strzelec możesz korzystać z wielu darmowych szkoleń i webinarów. Większość z nich jest dostępna online, co pozwala zapoznać się z interesującymi treściami z dowolnego miejsca. Bezpłatne kursy organizują zarówno różne firmy, jak i urzędy, dlatego ich tematyka jest szeroka i dostosowana do potrzeb freelancerów z wielu branż. Korzystanie z darmowych szkoleń to również sposób, by zapoznać się z możliwością pozyskiwania środków na otwarcie i rozwijanie biznesu. Przedsiębiorcy dowiadują się z nich, jakie programy unijne, rządowe lub samorządowe są do nich kierowane oraz jak do nich dołączyć.
Dofinansowanie kształcenia dla przedsiębiorców
Środki na rozwój działalności gospodarczej prowadzonej przez freelancera można zdobyć w ramach dofinansowania kształcenia. Programy unijne i rządowe wspierają rozwój mikroprzedsiębiorców w różnych dziedzinach. Dzięki temu dotacja obejmuje np. pokrycie kosztów studiów podyplomowych z marketingu internetowego. Dofinansowanie kształcenia może uzyskać zarówno freelancer, który chce dalej rozwijać się w swojej branży, jak i specjalista, który chce poznać zupełnie nową dziedzinę i poszerzyć swoją ofertę o nowe usługi lub towary.
Pozyskaj środki na otwarcie i rozwój działalności bez zaciągania kredytu
Rozbudowana oferta dofinansowań i dotacji dla mikroprzedsiębiorców i freelancerów sprawia, że w każdej branży znajdziesz odpowiednią formę pozyskiwania środków na otwarcie i rozwój działalności. Bez względu na to, czym się zajmujesz, możesz liczyć na korzystne zasady finansowania. Dzięki temu rozwijanie biznesu jest możliwe zawsze, nawet gdy nie masz oszczędności i gdy nie chcesz zaciągać kredytów.