Wiadomości z Tych

"Express(owa) pomoc" w Tychach

  • Dodano: 2018-08-31 11:30

Tyszanie mogli dowiedzieć się jak skutecznie udzielić pomocy ofiarom wypadku drogowego, pamiętając o swoim bezpieczeństwie.

Wszystko to za sprawą akcji Radia Express "Express(owa) pomoc". Do przedsięwzięcia przyłączyli się policjanci oraz funkcjonariusze Straży Pożarnej. Akcja była doskonałą okazją do promowania działań "Bezpieczna droga do szkoły".

Policjanci przypominają, że kierujący pojazdami i inni uczestnicy wypadku drogowego mają prawny obowiązek udzielić pomocy jego ofiarom. Nieudzielenie tej pomocy jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny lub karą aresztu. Jednak przede wszystkim brak właściwej reakcji zmniejsza szansę na przeżycie osób poszkodowanych w wypadkach drogowych.

Świadkowie jak i uczestnicy wypadków często nie potrafią udzielić pierwszej pomocy. Swoją bierność tłumaczą obawą przed podjęciem jakiekolwiek czynności ratujące życie. Projekt Radia Express pt. "Express(owa) pomoc" ma na celu to zmienić. Redaktorzy stacji zachęcają mieszkańców do udziału w warsztatach "pod chmurką". Wtórują im policjanci oraz strażacy.

W ramach projektu, wczoraj na ul. Piłsudskiego w Tychach, policjanci wspólnie z strażakami udzielali instruktażu dotyczącego zachowania na miejscu wypadku. Prowadzący podkreślili, że niosący pomoc muszą zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Uczestnicy szkolenia dowiadywali się jak powiadamiać służby ratownicze, jak prowadzić reanimację poszkodowanego i jak ewentualnie przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W trakcie ćwiczeń wskazywano także na konieczność zabezpieczenia miejsca zdarzenia i informowano o tym jak właściwie zachowywać się do czasu przybycia odpowiednich służb.

Każdy z uczestników akcji miał możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące go pytania dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz praktycznego jej "przećwiczenia" na manekinie szkoleniowym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również