Wiadomości z Tych

Czym są pompy obiegowe i na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednią?

  • Dodano: 2023-06-15 12:45

Pompy obiegowe to bardzo istotny element spotykany zazwyczaj w systemach centralnego ogrzewania. Ich rola jest dość prosta, a zasada działania nieskomplikowana. Niemniej jednak bez nich prawidłowy obieg wody oraz praca systemu grzewczego byłyby niewydajne i mniej komfortowe. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jak wybrać odpowiednią pompę obiegową!

  1. Czym charakteryzuje się pompa obiegowa? 
  2. Jakie jest główne zadanie pompy obiegowej? 
  3. Jakie warianty można znaleźć w kategorii pompy obiegowe? 
  4. Czym różnią się pompy obiegowe od cyrkulacyjnych? 
  5. Czy pompy obiegowe są oszczędne?
  6. Ile pomp obiegowych warto zastosować w instalacji C.O.?
  7. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie pompy obiegowe?

Pompy obiegowe wspomagają proces grawitacji w obrębie rozbudowanej instalacji grzewczej. W chwili, gdy w takim systemie zamontuje się sprawny kocioł gazowy, grzejniki oraz rury, naturalny obieg wody byłby niewystarczający. Wolą pompy obiegowej jest wymuszenie obiegu wody w instalacji grawitacyjnej. Dzięki temu możliwe jest komfortowe i efektywne korzystanie z efektów, takich jak np. komfort cieplny. 

Czym charakteryzuje się pompa obiegowa? 

Pompa obiegowa jest wyposażona w wirnik napędzany przez silnik elektryczny. Po wytworzeniu podciśnienia ma miejsce zasysanie wody z systemu, a gdy przejdzie ona przez pompę, jest ponownie wypychana przez komorę tłoczącą. Dzięki temu przekraczane są opory hydrauliczne, np. w rurach. 

Jeśli interesujesz się tematem pomp obiegowych i chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z artykułem na stronie: https://www.dostudni.pl/pompy-obiegowe,c85.html

Jakie jest główne zadanie pompy obiegowej? 

Pompy obiegowe zajmują się przede wszystkim cyrkulacją cieczy w celu jej równomiernego rozprowadzenia (zwykle jest to kwestia dystrybucji ciepła w systemie grzewczym). 

Jakie warianty można znaleźć w kategorii pompy obiegowe? 

Pompy obiegowe występują obecnie w wersji bezławicowej oraz dławicowej. Wariant bezdławicowy gwarantuje szybki przepływ wody, ogranicza koszt instalacji oraz jest łatwy w obsłudze. Natomiast modele dławicowe świetnie sprawdzają się w instalacjach o większej wydajności.  

Jeśli jesteś zainteresowany pompami głębinowymi oraz różnorodnym osprzętem z tej branży, zapoznaj się z ofertą dostępną na stronie: https://www.dostudni.pl/

Czym różnią się pompy obiegowe od cyrkulacyjnych? 

Pompy obiegowe mają za zadanie rozprowadzić daną ciecz, natomiast pompy cyrkulacyjne powinny szybko dostarczać ją do punktów końcowych (np. kran). 

Czy pompy obiegowe są oszczędne?

Pompy obiegowe są urządzeniami energooszczędnymi. W przypadku zamontowania jej na zasilaniu można doprowadzić również do dodatkowych oszczędności energii. 

Ile pomp obiegowych warto zastosować w instalacji C.O.?

Liczba pomp obiegowych w danej instalacji powinna być każdorazowo dopasowywana pod konkretne potrzeby i konfigurację systemu grzewczego. W niewielkich budynkach oraz w domach jednorodzinnych można zastosować jedną, lecz w przypadku biurowców, domów wielorodzinnych czy hoteli, konieczne jest dobranie odpowiedniej, większej ilości. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie pompy obiegowe?

Wybierając odpowiednią pompę obiegową, należy zwrócić uwagę między innymi na jej wydajność. Wpływa ona na ilość wody, którą dana pompa jest w stanie wtłoczyć w system. Zazwyczaj wartość ta jest podawana w litrach na minutę lub ew. w m3/h. 

Istotną kwestią jest również ciśnienie generowane przez pompę. Od jego wysokości zależy zasięg pracy pompy, co może mieć ogromne znaczenie np. w przypadku długich odcinków lub bardzo dużych instalacji. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.