Wiadomości z Tych

Cykl wieczorów organowych w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach

 • Dodano: 2023-04-04 07:00, aktualizacja: 2023-04-04 09:15

Miejskie Centrum Kultury w Tychach oraz ks. proboszcz Janusz Lasok zapraszają na kolejną edycję niedzielnych spotkań organowych w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach.

Koncerty Magdaleńskie w roku 2023 zainauguruje duet Colloque des Claviers, Mariusz Kozieł i Aleksandra Gawrońska-Kozieł, którzy zagrają 23 kwietnia o godzinie 17.00, po popołudniowej mszy świętej. Wstęp wolny.

Koncerty Magdaleńskie to cykl spotkań z muzyką organową i nie tylko w najstarszym z tyskich kościołów, organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach już od 2016 roku.

Program wydarzeń

W 2023 roku odbędą się 4 tego typu wydarzenia – pierwszy z organowych wieczorów należeć będzie do duetu Colloque des Claviers, który tworzą Mariusz Kozieł i Aleksandra Gawrońska-Kozieł, występujący w różnych konfiguracjach obejmujących instrumenty klawiszowe - jako duet organowy, duet fortepianowy i duet organy-fortepian. W Tychach muzycy zagrają w pierwszej z wymienionych kombinacji, zarówno indywidualnie, ale także w duecie (utwory 1, 4, 7) – prezentując zróżnicowany program:

 1. Jean-Luc Perrot (*1959) - Suite à quatre mains dans le style français - Plein Jeu 
 2. Louis Vierne (1870-1937) - 2e Symphonie pour Orgue op. 20 - Scherzo 
 3. Jeanne Demessieux (1921-1968) - Répons pour le temps de Pâques 
 4. Mariusz Kozieł (*1998) - Wariacje nt. Uwoz mamo roz na dwóch wykonawców
 5. Max Reger (1873-1916) - Preludium e-moll op. 59 nr 1 
 6. Louis Vierne (1870-1937) - Naades op. 55 nr 4 
 7. Naji Hakim (*1955) - Rhapsody for Organ Duet:

I. Allegro molto
II. Andante sostenuto
III. Vivace
IV. Andante tranquillo
V. Quodlibet

Duet Colloque des Claviers zagra w niedzielę, 23 kwietnia o 17.00 po popołudniowej mszy w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach. Wstęp wolny

Aleksandra Gawrońska-Kozieł ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną w Ostrołęce w klasie fortepianu. Jest absolwentką studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Bierze czynny udział w kursach pianistycznych i organowych. Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez prof. Daniela Rotha, prof. Pietera van Dijka, prof. Lorenzo Ghielmiego, prof. Giampaolo di Rosa i dra Adama Tańskiego. Oprócz zgłębiania wiedzy związanej z muzyką, realizuje się na polu literackim. Jest laureatką ogólnopolskich konkursów literackich. W 2014 roku Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki wydało jej tomik poezji zatytułowany Puzzle.

Mariusz Kozieł ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (studia licencjackie w klasie organów prof. Witolda Zabornego, magisterskie u dra hab. Krzysztofa Lukasa). Otrzymał prestiżowe nagrody na wielu konkursach organowych i kompozytorskich. Do jego szczególnych osiągnięć należą: I miejsce w konkursie improwizacji podczas XXI. Petr Eben International Organ Competition w Opawie (Czechy) w 2022 roku, II miejsce na Konkursie Interpretacji podczas XI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka w Gdańsku w 2021 roku i I miejsce w Konkursie Muzyki Organowej podczas
XXX Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi w 2018 roku. Swój warsztat wykonawczy doskonalił podczas kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez prof. Juliana Gembalskiego, prof. Daniela Rotha, prof. Pietera van Dijka, prof. Thierry'ego Escaicha, prof. Lorenzo Ghielmiego, prof. Giampaolo di Rosa i dra Adama Tańskiego.

Duet Colloque des Claviers powstał w 2020 roku pod kierunkiem prof. Dagmary Niedzieli i asyst. mgra Daniela Strządały. W zeszłym roku zdobyli pierwsze miejsce w Concours Gaston Litaize 2022 we Francji. W grudniu 2021 roku otrzymali pierwszą nagrodę w The 5th International Moscow Music Competition w kategorii "zespoły".

 • Miejsce: kościół pw. św. Marii Magdaleny w Tychach, ul. Damrota 62
 • Data: 23.04.2023, godz. 17:00
 • Wstęp wolny

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również