Wiadomości z Tych

Co zrobić z choinką po świętach? Sprawdź!

  • Dodano: 2023-01-10 06:30, aktualizacja: 2023-01-09 19:02

Choinkę naturalną z korzeniami, która przetrwa święta, możemy zatrzymać do wczesnej wiosny i przesadzić do ziemi. Tę bez korzeni tniemy na mniejsze kawałki i wrzucamy do worka na ODPADY BIO-ZIELONE lub bezpośrednio na kompostownik. Zniszczona sztuczna choinka to odpad wielkogabarytowy. Przeczytaj co zrobić z choinką po świętach.

W jaki sposób można pozbyć się naturalnej choinki:  

  • w przypadku zabudowy wielorodzinnej (mieszkańców bloków) - firma wywozowa odbiera je z miejsc gromadzenia odpadów komunalnych w terminach wynikających z harmonogramu odbioru odpadów wielkogabarytowych (odbiór w ramach cotygodniowej zbiórki odpadów wielkogabarytowych).
  • w przypadku zabudowy jednorodzinnej - firma wywozowa odbiera je również z miejsc gromadzenia odpadów komunalnych w terminach wynikających z harmonogramu odbioru odpadów wielkogabarytowych.

* w niektórych miejscowościach (np. Tychach) na początku roku organizowana jest zbiórka drzewek świątecznych (choinek zarówno ciętych, jak i w donicach oraz sztucznych), wtedy można je wystawić przed posesję (w Tychach akcja zorganizowana będzie w terminie od 23.01 – 10.02.2023 r. – należy wystawić je przed posesje zgodnie z harmonogramem wywozu).

Choinki świąteczne w donicach, czyste bez ozdób - 12 stycznia (w czwartek) oraz 16 stycznia (poniedziałek) od godz. 9:00 do 13:00 można dostarczyć pod adres: ul. Cmentarna 19. Zostaną one posadzone na miejskich terenach zielonych.

Zniszczona sztuczna choinka to odpad wielkogabarytowy, dlatego też:

  • w przypadku zabudowy jednorodzinnej należy wystawić ją przed posesję w ramach organizowanej zbiórki odpadów wielkogabarytowych zgodnie z harmonogramem,
  • w przypadku mieszkańców zabudowy wielorodzinnej (bloków) należy pozostawić ją w wyznaczonym miejscu przy altanie śmietnikowej (harmonogramem odbioru dysponuje spółdzielnia mieszkaniowa/zarządca nieruchomości).
  • dodatkowo, każdy mieszkaniec ma możliwość dostarczenia odpadów wielkogabarytowych (w tym sztucznych choinek) do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Pamiętajmy również, iż drzewek nie należy wrzucać do pojemników na odpady pozostałe po segregacji – zmieszane (pojemnika szarego), lecz przekazać je do PSZOK lub pozostawić w wyznaczonym przez zarządcę nieruchomości lub spółdzielnię miejscu składowania tych odpadów.

Wyszukiwarka odpadów

W razie wątpliwości, gdzie powinien trafić dany odpad, warto skorzystać z WYSZUKIWARKI ODPADÓW, którą można znaleźć na stronie www.master.tychy.pl oraz w EcoHarmonogramie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również