Wiadomości z Tych

Bezpieczny Cyklista w Tychach

  • Dodano: 2024-05-24 18:45

Dzisiaj policjanci drogówki prowadzą działania o nazwie „Bezpieczny cyklista”. Uwaga mundurowych jest skierowana na użytkowników jednośladów. Mundurowi przypominają, że wsiadając na rower powinniśmy zawsze przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa. Apelujemy także do wszystkich kierujących o respektowanie przepisów ruchu drogowego oraz o wzajemny szacunek.

Niechronieni uczestnicy ruchu

Dla większości osób jazda rowerem jest sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu i rekreację, dla innych jest to środek komunikacji, którym dojeżdżają do pracy, szkoły czy po zakupy. Należy jednak pamiętać, że niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru, to poruszając się tym pojazdem należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Dzisiaj, w związku z działaniami „Bezpieczny cyklista”, mundurowi z drogówki zwracają szczególną uwagę na rowerzystów. Kierujący tym jednośladem, jeśli ma do dyspozycji drogę dla rowerów lub pas ruchu dla rowerów, obowiązany jest do korzystania z niego. Na drogach tych w większości obowiązują takie same reguły jak na jezdni, czyli należy poruszać się prawą stroną z bezpieczną prędkością. W przypadku braku wymienionych dróg rowerzysta może poruszać się po jezdni.

O tym musisz pamiętać! 

  • Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat. Po ukończeniu 18. roku życia dokument taki nie jest wymagany.
  • Osoba w wieku do 10 lat kierująca rowerem pod opieką osoby dorosłej porusza się po drogach na zasadach ruchu pieszych.

Ważne jest, aby zarówno rowerzyści, jak i pozostali kierujący, pamiętali o respektowaniu zasad związanych z pierwszeństwem przejazdu. Sygnalizowanie z wyprzedzeniem zamiaru wykonania manewru, także ma duży wpływ na bezpieczeństwo.

Mundurowi przestrzegają kierowców, aby podczas wyprzedzania rowerzysty zachowywali szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp. Odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma zapisów dotyczących kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych. Należy jednak pamiętać, że zakładając kask chronicie głowę, która jest najbardziej narażona na urazy. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również