Wiadomości z Tych

Bezpiecznej drogi - ruszyła miejska kampania

  • Dodano: 2023-08-14 12:30

Urząd Miasta Tychy i Komenda Miejska Policji w Tychach rozpoczęła dziś (14 sierpnia) kampanię edukacyjną „Bezpiecznej drogi” poświęconą bezpieczeństwu tyszan w mieście. Akcja kierowana jest do wszystkich uczestników ruchu – a w szczególności do pieszych, użytkowników hulajnóg elektrycznych, rowerów i innych urządzeń takich jak np. rolki, deskorolki.

Konferencja prasowa rozpoczynająca akcje „Bezpiecznej drogi”

Akcję rozpoczęła konferencja prasowa, w której wziął udział m.in. Igor Śmietański – z-ca Prezydenta Tychów, insp. Roman Fitrzyk – Komendant Miejskiej Policji w Tychach, nadkom. Artur Pańszczyk – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tychach, Arkadiusz Bąk - dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, Jarosław Dziendziel - z-ca Komendanta Straży Miejskiej w Tychach oraz Michał Lorbiecki – tyski Oficer Pieszy. 

W ramach rozpoczęcia akcji, około godziny 9.30 przy ul. Żwakowskiej, miało miejsce specjalnie zaplanowane zdarzenie drogowe z udziałem kierującego pojazdem osobowym oraz użytkownikiem rowera. - Cieszę się, że razem z urzędem miasta rozpoczynamy kampanię, która z uwagi na coraz większy ruch na drogach czy ścieżkach rowerowych jest bardzo potrzebna. Mamy także coraz więcej urządzeń transportu osobistego i często nie wiemy gdzie oraz w jaki sposób powinniśmy z nich korzystać – mówi insp. Roman Fitrzyk, Komendant Miejski Policji w Tychach. 

- Wszyscy jesteśmy użytkownikami dróg, jesteśmy pieszymi, mamy hulajnogi, rolki, jest coraz więcej różnego rodzaju urządzeń. Ważne byśmy mieli wiedzę, jak robić to bezpiecznie, a czego robić nie możemy – mówił na konferencji prasowej Igor Śmietański – z-ca prezydenta Tychów.

Ze statystyk wynika, że na terenie Tychów liczba zdarzeń drogowych w ostatnich latach nie wzrasta, jednak jak podkreślają policjanci i prezydent miasta, każde działanie na rzecz bezpieczeństwa jest niezwykle ważne. - Miasto od lat koncentruje się na działaniach ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa pieszych i innych uczestników. Oprócz inwestycji w infrastrukturę drogową (aktywne przejścia dla pieszych, azyle, wysepki), rowerową (budowa nowych dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych) i stosowaniu rozwiązań uspokajających ruch np. progów zwalniających. Ważnym aspektem jest także edukacja dotycząca obowiązujących zasad ruchu drogowego. Przepisy się zmieniają, a niewiedza czy nieznajomość tych zasad może kosztować zdrowie, a nawet życie - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Bezpiecznej drogi - działania

Działania zaplanowane w kampanii mają na celu zwiększenie świadomości i wiedzy mieszkańców o zasadach, jakimi powinni się kierować podczas codziennego korzystania z między innymi dróg, chodników czy ścieżek/dróg rowerowych. Celem kampanii jest również poprawa nawyków i postaw wszystkich uczestników ruchu. Akcja ma charakter długofalowy - przekaz w niej zawarty jest uniwersalny i ponadczasowy. Gdzie i z jaką prędkością można poruszać się hulajnogą elektryczną? W jakiej sytuacji rowerzyści mogą korzystać z chodnika? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarte zostały w materiałach kampanii "Bezpiecznej drogi".

Na stronie internetowej Bezpiecznej drogi mieszkańcy znajdą informacje na temat zasad bezpiecznego poruszania się po mieście. Treści zostały podzielone tematycznie na 4 części: poświęcone pieszym, użytkownikom rowerów, hulajnóg elektrycznych, urządzeń wspomagających ruch (rolki, wrotki, deskorolki etc.). 

Bezpiecznej drogi - ruszyła miejska kampania / fot. UM Tychy


Źródło: Urząd Miasta Tychy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również