Wiadomości z Tych

Akcja Zima na tyskich drogach. Ważna rola systemu ITS

  • Dodano: 2023-11-14 12:00

1 listopada 2023 roku tyskie jednostki, w tym Miejski Zarząd Ulic i Mostów, rozpoczęły Akcję Zima. Podobnie jak rok temu, do pracy w zimowych warunkach gotowych jest: 14 pługo-piaskarek, 17 ciągników z pługami i rozrzutnikiem, 10 dwuosobowych brygad do ręcznego odśnieżania. Zabezpieczono też 1900 ton soli drogowej i 1600 ton piasku, a w skutecznym prowadzeniu działań pomoże Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem. Pracę wszystkich służb odpowiedzialnych za akcję, koordynować będzie Straż Miejska.

3 standardy – czyli gdzie i czym sypią

Pod szczególnym nadzorem  będą drogi krajowe: DK-1 i DK-86 i DK-44 wraz z węzłami, które będą utrzymywane w II podwyższonym standardzie, a więc sprzęt wyjeżdżał będzie na te drogi w pierwszej kolejności. Drogi powiatowe utrzymywana będą w II standardzie, a drogi gminne o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym, według III standardu zimowego utrzymania.

Sól wykorzystywana jest na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania. Chlorek wapnia na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania w przypadku wystąpienia temperatur poniżej -8°C. Sól i mieszanka piaskowo solna na ulicach wylotowych z centrum miasta do dzielnic podmiejskich, pierwszej kolejności odśnieżania. Piasek na drogach gminnych w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach. W razie potrzeby przygotowana ilość soli i piasku będzie systematycznie uzupełniana.

Ważna rola systemu ITS

W czasie trwania Akcji Zima dyspozytorzy pełnić będą całodobowe dyżury koordynując i nadzorując firmy wykonawcze. Przeszkoleni pracownicy działu ITS, mają do dyspozycji system wideo monitoringu, w skład którego wchodzi m.in. 57 kamer obrotowych i 129 kamer stacjonarnych na sygnalizacjach świetlnych, oraz 81 kamer nadzoru wizyjnego. Dodatkowo prowadzenie akcji wspomagane będzie danymi pochodzącymi z 12 stacji pogodowych. Dyżurni będą również korzystać z funkcji krótkoterminowej predykcji temperatury i stanu nawierzchni (śnieg, marznący deszcz, lód, gołoledź). Pozwoli to na określenie warunków atmosferycznych dla co najmniej 2 kolejnych godzin, a dzięki temu możliwe będzie wcześniejsze rozdysponowanie sprzętu na drogach.

Kto zadba o drogę zimą w Tychach?

Zimą o drogi w Tychach zadbają trzy firmy:

  • MASTER  Odpady i Energia Sp. z o.o – utrzymanie dróg krajowych.
  • BIO-EKOS Sp. z o.o. - utrzymanie dróg powiatowych i gminnych w mieście  położonych na wschód od ul. Bielskiej oraz utrzymanie chodników, ścieżek rowerowych, parkingów, placów, schodów, kładek i przejść podziemnych.
  • EKO–OGRÓD  – utrzymanie dróg powiatowych i gminnych w mieście położonych na zachód od ul. Bielskiej oraz  utrzymanie dróg gminnych w dzielnicach obrzeżnych.

Firmy przez cały okres trwania akcji zimowej prowadzić będą całodobowe ośrodki dyspozytorskie, a  sprzęt w ramach godzin biernych przygotowany będzie  do natychmiastowego podjęcia akcji. Jeżeli w okresie trwania akcji zima nie będą występowały warunki zimowe, firmy wykonawcze będą zajmowały się sprzątaniem miasta.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również