Wiadomości z Tych

Akcja sadzenia drzew – tworzy się sad miejski

  • Dodano: 2021-11-04 08:00, aktualizacja: 2021-11-04 08:15

W najbliższą sobotę, 6 listopada w samo południe, na miejskim skwerze przy ul. Hlonda rozpocznie się akcja sadzenia drzew i krzewów w pierwszym, ogólnodostępnym miejskim sadzie.

Będą w nim rosły m.in. czereśnie, wiśnie, mirabelki, brzoskwinie, jabłonie, różne odmiany malin czy jeżyny. Stworzenie ogrodu jadalnego jest możliwe dzięki realizowanego w Tychach budżetowi obywatelskiemu.

Projekt sadu miejskiego

Na terenie zielonym przy ul. Hlonda ma powstać wyjątkowe miejsce pełne owocowych drzew i krzewów, miejsce wypoczynku i edukacji.

- Motywacją dla zgłoszenia projektu do Budżetu Obywatelskiego była moja pasja przyrodnicza oraz chęć stworzenia pretekstu dla edukacji w dobie kryzysu klimatycznego i przyrodniczego nt. roli przyrody w mieście. Sad ma sprzyjać też refleksji nt. uprawy jedzenia, zdrowej, nieprzetworzonej żywności, możliwości zwiększania samowystarczalności żywieniowej mieszkańców miast oraz stanowić miejsce, w którym mieszkańcy chętnie wypoczywają. Jest w pewnym sensie kontynuacją wcześniejszego pomysłu, z którego powstała kampania miejska "Małe Ogródki", prowadzona w tyskich przedszkolach kilka lat temu – mówi Katarzyna Palka – wnioskodawczyni projektu sadu miejskiego.

W sadzie znajdą się m.in. tabliczki informacyjne z opisem poszczególnych drzew, krzewów i instrukcją uprawy.

- Dla odpowiedniej aranżacji przestrzeni, zachęcającej do korzystania z tego miejsca, powstaną elementy małej architektury w wydaniu naturalistycznym m.in. kłody drewna, siedziska z drewna np. z miejskiej wycinki służące zarówno do wypoczynku, jak i do zabawy dzieci – mówi Róża Jaros z Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach.

W sadzie pojawiła się już pergola w kształcie kopuły. Ma 6,5 m średnicy, wykonana jest z drewna modrzewiowego i składa się ze... 100 trójkątów.

- W sobotę wspólnie obsadzimy ją sadzonkami winorośli! – zachęcają organizatorzy akcji i zapraszają mieszkańców Tychów do wspólnego sadzenia drzew od 12.00 do godziny 16.00.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Alle luje

    Sad jak to sad. Ale kościół na Mąkołowcu to będziemy mieć śliczny. Złoty, a skromny...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.