Wiadomości z Tych

"3+ liczna rodzina" i "aktywni60plus" w 2019 roku. Zapoznaj się ze sprawozdaniem

  • Dodano: 2020-05-11 09:30

Na ostatniej sesji Rady Miasta Tychy przedstawiono sprawozdanie z realizacji miejskiego programu skierowanego do rodzin wielodzietnych: „3+ Liczna rodzina” oraz programu dedykowanego tyskim seniorom: „aktywni60plus”.

„3+ liczna rodzina”

W 2019 roku w ramach tego programu wydano 2 623 kart „3+ liczna rodzina”, z czego 856 to karty dla rodzin wielodzietnych przystępujących do Programu po raz pierwszy (178 rodzin), a 1767 kart przedłużonych przez rodziny uczestniczące już w programie (350 rodzin).

Od stycznia do grudnia 2019 roku dołączyło do programu 8 nowych firm. W ubiegłym roku opró cz tyskich instytucji miejskich, brały w nim udział podmioty prowadzące działalność gospodarczą na terenie Tychów, a także te znajdujące się poza obszarem miasta. W sumie 152 podmioty, od basenów, przez sklepy, restauracje, kawiarnie, zakłady fotograficzne po biura nieruchomości.

Największym zainteresowaniem w śr ód użytkowników cieszyło się Muzeum Miejskie, Kryta Pływalnia, Stadion Zimowy i Wodny Park Tychy. Łącznie w firmach 3+ z usług i produktów w 2019 roku skorzystano 46 039 razy. Łączna kwota dopłat w ramach zastosowanych zniżek wyniosła 88 561,59 zł.

Rodziny wielodzietne mogą skorzystać ze zniżek od 5 do nawet 50 %. Dla osób posiadających kilkoro dzieci to duża pomoc i cz ęsto szansa, by móc regularnie zabierać je na basen, do restauracji czy na zakupy.  Dzięki zniżkom mogą też realizować swoje pasje czy zdobywać nowe umiejętności np. podczas lekcji w szkołach językowych czy zajęć sportowych – mówi Iwona Bińkowska – naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Miasta Tychy.

Wszelkie informacje dotyczące programu „3+liczna rodzina” (w tym pobranie i złożenie wniosku) można uzyskać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy (parter budynku). W czasie pandemii koronawirusa, gdy urząd miasta jest zamknięty dla klientów można kontaktować się telefonicznie: 32 776 30 30 oraz 32 776 35 10 .

Także na stronie www.licznarodzina.pl można znaleźć aktualne informacje nt. programu m.in. podstawowe założenia programu, wzór wniosku do pobrania oraz bieżący wykaz firm oferujących zniżki wraz z pełnymi danymi teleadresowymi. Ponadto na stronie internetowej zamieszczane są aktualne informacje nt. dodatkowych zajęć, nowych firm oraz zmian w oferowanych zniżkach itp. Beneficjenci, którzy wyrazili zgodę na otrzymywanie informacji dot. Programu „3+ liczna rodzina” otrzymują wszystkie istotne wiadomości sms-em.

„aktywni60plus”

Celem programu jest podnoszenie poziomu aktywności, zarówno tej społecznej, jak i fizycznej osób powyżej 60-tego roku życia, poprzez zwiększenie dostępności wydarzeń kulturalnych i sportowych, a także kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych – mówi naczelnik Iwona Bińkowska.

Uczestnicy mogą więc liczyć na zniżki w instytucjach miejskich oraz w przedsiębiorstwach prywatnych działających na terenie miasta Tychy i poza jego obszarem. W ubiegłym roku do programu przystąpiło 2 635 uczestników (rok wcześniej – 1899) . W sumie od momentu uruchomienia programu w 2012 roku do końca 2019 roku przystąpiło do niego 10 990 beneficjentów. 

Od stycznia do grudnia 2019 r. do programu dołączyło 6 firm. Aktualna liczba firm biorących udział w programie wynosi 102. Opró cz instytucji miejskich w programie brały udział również podmioty prywatne.  Łącznie w instytucjach i firmach z usług i produktów w 2019 roku skorzystano 16 856 razy. Suma dopłat w ramach zastosowanych zniżek wynosi 74 887,94 zł.

Tyscy seniorzy są bardzo aktywni.  Lubią sport i ruch, widać to patrząc chociażby na to, z jakich usług dostępnych w programie „aktywni60plus” najchętniej korzystają. Na pierwszych miejscach są basen, wodny park i kluby fitness. Uruchamiając program, chcieliśmy pobudzić ich aktywność i wesprzeć ich w realizacji pasji i marzeń. Biorąc pod uwagę coraz większe zainteresowanie tym projektem widać, że to się udało.  Zachęcam tych, którzy jeszcze nie mają karty uczestnika programu do złożenia wniosku, bo w zdrowym ciele zdrowy duch, a ten program daje także wiele innych możliwości – mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

W 2019 roku tylko z opcji „druga godzina gratis” w Wodnym Parku Tychy, dedykowanej posiadaczom kart „aktywni60plus”. skorzystało 8 462 osób.

Punkt obsługi beneficjentów programu „aktywni60plus” znajduje się w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy na parterze budynku. Na stanowisku można bezpośrednio pobrać i złożyć wniosek o kartę „aktywni60plus”. W czasie pandemii koronawirusa, gdy urząd miasta jest zamknięty dla klientów można kontaktować się telefonicznie: 32 776 30 30 oraz 32 776 35 10.

Wiele informacji na temat programu ( m.in. wzór wniosku do pobrania, wykaz firm oferujących zniżki i rabaty) można także znaleźć na stronie: www.aktywni60plus.umtychy.pl . Beneficjenci, którzy wyrazili zgodę na otrzymywanie informacji dot. programu „aktywni60plus” otrzymują je  smse-m.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również