Wiadomości z Tych

23-latek nie miał tablic rejestracyjnych. Zatrzymała go policja!

 • Dodano: 2024-01-23 14:15

Policjanci ruchu drogowego niejednokrotnie w trakcie swojej służby natrafiają na dość zaskakujące przykłady łamania przepisów. Poza wykroczeniami, które są przez nich ujawniane każdego dnia, jak na przykład przekraczanie dozwolonej prędkości, mundurowi spotykają się z przypadkami, które stanowią naruszenie podstawowych zasad, obowiązujących kierujących.

Tablice obowiązkowe

Wczoraj około godziny 13:00 na drodze krajowej numer 1 w Tychach policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierującego samochodem marki Citroen. Okazało się, że przyczyna zatrzymania pojazdu zwróciła uwagę również innych kierowców, ponieważ w tym samym czasie dyżurny otrzymał zgłoszenie o pojeździe jadącym w stronę Katowic, który nie posiada tablic rejestracyjnych. 23-letni kierowca nie miał nic na swoje usprawiedliwienie, tłumacząc, że przed podróżą do Warszawy, zapomniał zamontować tablice. Konsekwencją kontroli był mandat karny nałożony przez policjantów za popełnione wykroczenie.

Istnieją różne wzory tablic

Policja przypomina, że tablice rejestracyjne to obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu. Przepisy szczegółowo określają ich rozmiary, wygląd i umiejscowienie na pojeździe.

Wyszczególniono następujące wzory tablic:

 1.  zwyczajne – do oznaczania wszystkich pojazdów,
 2. indywidualne – do oznaczania pojazdów samochodowych, pierwsze dwa znaki zawsze oznaczają województwo pozostałe znaki są dowolne z zachowaniem zakazu treści obraźliwych i wulgarnych. W przypadku zdecydowania się na takie tablice należy liczyć się z dodatkowymi opłatami.
 3. zabytkowe - do oznaczania pojazdów zabytkowych, numery barwy czarnej na żółtym tle, wyróżniają się krótszą formą zapisu, dostępne dla aut:
  - starszych niż 25 lat i nieprodukowane od 15 lat
  - pojazd musi mieć nie mniej niż 75 % oryginalnych części,
  - posiadanie Karty Ewidencyjnej Zabytków Ruchomych Techniki.
  Posiadając takie tablice, zyskujemy bezterminową rejestrację pojazdu oraz brak obowiązkowych przeglądów technicznych czy możliwość uzyskania dopłat na konserwację ruchomego zabytku. Co istotne takiego pojazdu nie można modyfikować, a wybierając się poza granice kraju, niezbędna jest zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków.
 4.  tymczasowe – do oznaczania pojazdów czasowo zarejestrowanych, czerwona barwa numerów na białym tle,
 5.  dyplomatyczne – do oznaczania pojazdów należących do przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i misji specjalnych państw obcych oraz organizacji międzynarodowych, a także ich personelu, biała barwa numerów na niebieskim tle,
 6.  profesjonalne - zielona czcionka na białym tle, wydaje je się dealerom i producentom i można je legalnie przekładać do innego pojazdu, co jest niedozwolone w innych przypadkach,
 7.  tablice dla pojazdów o napędzie elektrycznym i wodorowym – wytłoczony numer jest koloru czarnego na zielonym tle tablicy. Posiadając pojazd o napędzie elektrycznym, uzyskujemy możliwość:
  - poruszania się po wyznaczonych pasach ruchu dla autobusów (buspasach), dzięki temu możemy poruszać się dużo sprawniej po miastach, zaoszczędzając czas,
  - zwolnienia z ponoszenia opłat za postój pojazdów samochodowych w strefach płatnego parkowania.
  Nadmienić należy, iż samochodem o napędzie wodorowym można także poruszać się po wyznaczonych pasach ruchu dla autobusów (buspasach).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również