Każdy z nas posiada umiejętności przydające się w codziennym życiu i ułatwiające pracę w różnych zawodach. Nie każdy jednak potrafi umiejętnie z nich korzystać. Wiele osób nie docenia swojej wartości i tym samym ogranicza możliwości rozwoju zarówno zawodowego, jak i osobistego. Niedocenianie swoich umiejętności zamyka drogę do zdobywania nowych doświadczeń oraz awansu.
Określ swoje moce strony
Swoje umiejętności musisz określić zanim odpowiesz na oferty pracy dostępne m.in. w serwisach internetowych typu Pracuj.pl. Bez tego trudno będzie napisać CV i List Motywacyjny, które zainteresują rekrutera na tyle, by zaprosił Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Na spotkaniu konieczne będzie podkreślenie atutów oczekiwanych przez pracodawcę. Wymarzona praca wymaga dobrej autoprezentacji. Musisz przekonać pracodawcę, że jesteś najlepszym kandydatem do objęcia danego stanowiska.
Przyjrzyj się ofercie, na którą planujesz odpowiedzieć. Zazwyczaj pracodawca wskazuje w niej umiejętności, jakich oczekuje od kandydatów. Przeanalizuj swoje zachowania i reakcje w różnych sytuacjach. Na tej podstawie stwierdzisz, czy łatwo radzisz sobie ze stresem, nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych, organizacją pracy i wieloma innymi zadaniami.
nie oceniaj siebie zbyt surowo. Nie wskazana jest również zbytnia pobłażliwość. W pierwszym przypadku podetniesz sobie skrzydła i zabraknie Ci odwagi, by zmierzyć się z nowym zadaniem. W drugim – podejmiesz się czegoś, co przerośnie Twoje możliwości. Poproś o pomoc kogoś, kto umie spojrzeć na Ciebie obiektywnie i zaufaj tej opinii wystawiając sobie ocenę.
Wzmocnij samooceną i rozwijaj swoje umiejętności
Krokiem w kierunku podniesienia samooceny może być rozwój osobisty. To m.in. podnoszenie kompetencji i rozwijanie posiadanych już umiejętności. Mając przed oczami certyfikat potwierdzający ukończenie kolejnych kursów i szkoleń łatwiej będzie Ci uwierzyć w siebie i swoje możliwości. Nie są to przecież dokumenty wystawiane przypadkowym osobom.
Nagradzaj siebie nawet za drobne sukcesy. To nie tylko dobra motywacja do dalszych działań, ale też wyraz uznania za dotychczasową pracę. Może to być np. pomyślnie zakończona rozmowa z trudnym klientem lub rozwiązanie sytuacji konfliktowej w zespole współpracowników. Pamiętaj, by swoje plany dopasować odpowiednio do predyspozycji. Nie podnoś porzeczki zbyt wysoko. Zadbaj jednak o to, by poziom trudności osiągania stawianych sobie celów podnosił się wraz z kolejnym zadaniem.