Niedługo minie sto lat od wynalezienia pierwszej szczoteczki elektrycznej na świecie. Miało to miejsce w 1939 roku, choć przez następnych 20 lat prototyp przeleżał w szufladzie. Dopiero w 1960 roku szczoteczki elektryczne zyskały popularność i zostały produkowane na masową skalę. W Polsce pierwsze szczoteczki elektryczne zaczęły pojawiać się w połowie lat 90. XX wieku i szybko zdobyły sympatię dzieci i dorosłych. Dziś rynek szczoteczek do zębów jest bardzo mocno nasycony różnymi produktami, jednak nie przeszkodziło to marce Oral-B w dalszym ciągu być najchętniej wybieraną spośród wszystkich, produkujących szczoteczki elektryczne. Duży wpływ ma na to bogate doświadczenie i dziesiątki udanych modeli, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Dwa najbardziej rewolucyjne osiągnięcia marki Oral-B to rotacyjna szczoteczka magnetyczna (Oral-B iO) oraz szczoteczka elektryczna Oral-B.
Szczoteczka soniczna czy elektryczna
Dwa najbardziej popularne rodzaje szczoteczek elektrycznych to szczoteczka rotacyjna oraz szczoteczka soniczna. Jakie są różnice pomiędzy nimi? Która z nich będzie lepszym wyborem dla ciebie i twoich dzieci? Czy bezpiecznie jest używać szczoteczek elektrycznych, czy może lepsze są szczoteczki soniczne? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Jak działa szczoteczka elektryczna rotacyjna?
Zasada jej działania jest bardzo prosta orągła końcówka szczoteczki wprawiana jest w ruch rotacyjny i ściera w ten sposób osad z naszych zębów. Myjąc jednak zęby szczoteczką elektryczną, nie musimy wprawiać jej w ruch nadgarstkiem, przez co mniej się męczymy. Szczoteczki rotacyjne wirują wokół własnej osi, ścierając płytkę nazębną z wszystkich powierzchni zębów i rozprowadzając pastę do zębów. Dla uzyskania maksymalnej dokładności należy pamiętać o regularnej wymianie końcówek. Kiedy zbyt długo używamy jednej końcówki, jej włosie zużywa się oraz rozchodzi się na boki i szczoteczka traci skuteczność działania. Zaleca się wymianę główki szczoteczki co trzy miesiące lub gdy jej włosie ma oznaki zużycia (włoski odstają na boki).
Jak działa szczoteczka soniczna?
Myjąc zęby szczoteczką soniczną, nie doświadczymy ruchów rotacyjnych jak w przypadku klasycznego mycia. Zamiast tego szczoteczka soniczna usuwa płytkę nazębną, przenosząc na zęby fale dźwiękowe. Odrywają one osad od zęba, bez konieczności mechanicznego ścierania powierzchni zęba. Samo mycie zębów szczoteczką soniczną przypomina czyszczenie zębów szczoteczką manualną: należy wykonywać ruchy wymiatające. Jest to alternatywa dla osób, które lubią mycie zębów zwykłą szczoteczką i chcą poprawić higienę jamy ustnej.
Szczoteczka soniczna a elektryczna — co jest lepsze?
Wiemy już, jak działają szczoteczki elektryczne rotacyjne i soniczne. Nie wiemy jednak, co będzie lepszym wyborem dla dziecka, którego chcemy zachęcić do dokładnego mycia zębów szczoteczkami elektrycznymi. Nauczeni dużym doświadczeniem, wydaje się nam, że lepszym wyborem będzie szczoteczka elektryczna do zębów z okrągłą główką. Dlaczego?
Są one bezpieczne dla dzieci, a dodatkowo mają tryb pracy lepiej dostosowany do delikatnych zębów (np. seria szczoteczek elektrycznych Oral-B Kids). Mogą ich używać maluchy od 3. roku życia. Na pewno w początkowej fazie jej sposób działania będzie wydawał się dziwny, ale szybko można się do niego przyzwyczaić i dostrzegać różnice między czyszczeniem szczoteczką zwykłą, a elektryczną.
Dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych - jak to osiągnąć?
Co jest największym wyzwaniem podczas mycia zębów? Oczywiście dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Z uwagi na niewielkie szczeliny pomiędzy zębami, włosie szczoteczki elektrycznej ma problem tam dotrzeć. Rozwiązaniem jest stosowanie nici dentystycznej. W pierwszym przypadku przeciągając nić pomiędzy dwoma zębami, usuwamy znajdujący się tam osad. Aby dodatkowo zadbać o higienę jamy ustnej, można dodatkowo stosować płyn do płukania jamy ustnej. Pamiętajmy również o tym, że skuteczność mycia zębów zależy od czasu ich mycia (min. 2 minuty, co najmniej 2 razy dziennie), a także kształtem główki szczoteczki. Specjalnie wyprofilowany kształt końcówki szczoteczki elektrycznej pomaga dotrzeć do trudniej dostępnych miejsc.
Artykuł przygotowany w ramach płatnej promocji