Wiadomości z Tych

Morcinek stawia na Słońce. Tyscy uczniowie w projekcie konkursowym

  • Dodano: 2023-05-22 07:30, aktualizacja: 2023-05-22 07:43

Grupa 9 uczniów z Zespołu Szkół Nr 1 w Tychach wraz z opiekunem – Barbarą Zegrodnik realizuje, trwający przez cały rok szkolny, ogólnopolski projekt badawczy „Postaw na Słońce”, który ma charakter konkursowy.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Bank Ochrony Środowiska. Po I etapie Morcinek jest na 6 miejscu wśród 49 szkół ponadpodstawowych w naszym kraju, a obecnie finalizuje pracę w II etapie konkursu.

"Postaw na słońce" w Tychach

W trakcie realizacji projektu uczniowie analizowali problemy związane z produkcją energii z paliw kopalnych i zapoznali się z alternatywnymi rozwiązaniami, jakimi są odnawialne źródła energii (OZE). Przeprowadzili szacunkowy audyt energetyczny w trzech domach jednorodzinnych oraz w swojej szkole. Obliczyli ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla podczas produkcji energii w badanych budynkach. Wyniki tego badania były zaskakujące, gdyż pokazały, że produkcja energii, jaką przykładowo zużywa szkoła w ciągu roku, wiąże się z emisją aż 81 ton tego związku do atmosfery.

Uczniowie obliczyli, że taką ilość dwutlenku węgla mogłoby skompensować 1517 dębów w ciągu 30 lat. Kolejnym zadaniem był dobór odpowiedniego systemu fotowoltaicznego, dla każdego budynku i obliczenie kosztów jego instalacji. Obliczenia przeprowadzili przy pomocy kalkulatora udostępnionego przez organizatora konkursu.

Ostatnim zadaniem uczestników konkursu była promocja odnawialnych źródeł energii. W tym celu uczniowie zorganizowali w dniu 18.05.2023 sesję edukacyjną podczas, której podsumowali swój projekt, dzieląc się swoją wiedzą z uczniami Morcinka. Zaprosili do udziału w sesji Katarzynę Bielich, która jest ekodoradcą w Urzędzie Miasta Tychy. Katarzyna Bielich przedstawiła młodzieży działania tyskiego urzędu w ramach projektu zintegrowanego LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”. Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego, który jest największym tego rodzaju projektem w Europie. Uczniowie dowiedzieli się o możliwościach otrzymania dofinansowania własnych instalacji fotowoltaicznych.

Równolegle z sesją odbywającą się w auli szkoły w obecności 180 uczniów, uczestnicy projektu „Postaw na Słońce” prowadzili dyskusje w szkolnej kawiarence i w czytelni. Przy stolikach, w kawiarnianej atmosferze dyskutowali według zasad metody World Cafe nad zaletami i wadami odnawialnych źródeł energii, rozmawiali o możliwości wytwarzania energii we własnym domu na swój własny użytek w  mikroinstalacjach fotowoltaicznych, uzasadniali tezę, że obecnie OZE to nie wybór, lecz konieczność, nie tylko ze względu na kończące się zasoby tradycyjnych surowców energetycznych, ale przede wszystkim z uwagi na zanieczyszczenie powietrza.

W ten sposób uczniowie Morcinka włączyli się do działalności Urzędu Miasta Tychy w zakresie podnoszenia świadomości społeczeństwa na temat konieczności i możliwości transformacji energetycznej, polegającej na przechodzenia od paliw kopalnych do odnawialnych źródeł energii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również