Tychy - portal miejski mojeTychy.pl

Wiadomości z Tych

Jakie cechy charakteru powinien mieć dobry opiekun osoby starszej?

  • Dodano: 2017-06-13 07:00, aktualizacja: 2017-06-13 07:03

Praca w zawodzie opiekuna osób starszych jest nie dla każdego. Idealny pracownik opieki to osoba, którą oprócz chęci zarobienia pieniędzy motywuje również chęć pomagania drugiemu człowiekowi.

Jest to zajęcie trudne i wymagające odpowiedniej kondycji fizycznej oraz psychicznej, a nierzadko także stresujące i męczące – za to potrafi ono dostarczyć satysfakcji jak mało który zawód. W dzisiejszych czasach rośnie liczba osób starszych borykających się różnymi chorobami. W pewnym momencie ich życia opuszczają ich dzieci i wnuki.

Dla seniora każdy dzień zaczyna wtedy być wyzwaniem, z którym nie potrafi on sobie poradzić samodzielnie. W tej sytuacji konieczne staje się wsparcie osoby trzeciej. Popularność zawodu opiekuna osób starszych rośnie z dnia na dzień. Zatrudniani są w nim zarówno młodzi, jak i bardziej doświadczeni pracownicy. Kto może zostać opiekunem seniora? Jakimi cechami charakteru osoba ta powinna się odznaczać? Opieka w Niemczech dla Ciebie – sprawdź, czy warto spróbować!
 

„Dobry opiekun” – o kim można tak powiedzieć?
Podstawową cechą, jaką powinien posiadać opiekun osoby starszej, jest cierpliwość. Ludzie w podeszłym wieku potrafią zachowywać się w bardzo nieprzyjemny sposób. Bywają one rozdrażnione, poirytowane, a przyczyn takiego samopoczucia może być wiele. Pierwszą osobą, na którą są wylewane ich negatywne emocje, jest zazwyczaj opiekun. Człowiek porywczy nie będzie w stanie spokojnie reagować na obelgi i prędzej czy później będzie chciał wyładować złość na podopiecznym. W tej branży jest to zachowanie całkowicie niedopuszczalne. Dobry opiekun potrafi stworzyć taką atmosferę, aby starsza osoba była całkowicie spokojna. Cierpliwość pozwoli mu na przetrwanie nieprzyjemnych momentów, a tych w ciągu dnia może być niestety całkiem sporo!

Dobry opiekun to człowiek łagodny i otwarty. Bardzo często jest on jedną z niewielu osób widywanych na co dzień przez seniora. Z tego względu ma on za zadanie zorganizować jego czas wolny oraz odwrócić uwagę od problemów zdrowotnych. Ludzie zamknięci w sobie,  zdystansowani do otaczającego ich świata nie sprawdzą się w tej roli. Osobę starszą trzeba chcieć poznać, a wspomniana chęć musi być szczera, wynikać z serca, bo tylko wtedy będzie owocna. 

Człowiek pracujący w tym zawodzie oprócz zdrowego ducha, powinien mieć także zdrowe ciało. Wspieranie podopiecznego w codziennych czynnościach to podstawowy obowiązek opiekuna. Do jego codziennych zadań należy: robienie zakupów, ubieranie, mycie, karmienie, sprzątanie, a czasem i drobne prace w ogródku. Do prawidłowego wykonania tych czynności niezbędne jest posiadanie dobrego wzroku, słuchu i kręgosłupa. Stan tego ostatniego jest wyjątkowo ważny, gdyż przenoszenie pacjenta z miejsca na miejsce lub podnoszenie różnych ciężarów do rzadkości nie należy. Dobrze aby w parze z siłą fizyczną szła specjalistyczna wiedza medyczna. Co prawda, nie każdy opiekun musi ją posiadać, warto jednak, by znał on przynajmniej podstawowe informacje z zakresu udzielania pierwszej pomocy, podawania leków itp. Dzięki temu uniknie on błędów mogących poważnie zaszkodzić seniorowi. Dobrego kandydata na to stanowisko powinna cechować również chęć ciągłego pogłębiania swojej wiedzy.


Uważasz, że jesteś dobrym kandydatem na opiekuna? Skontaktuj się z ProSenior24!
Firma ProSenior24 ma do zaoferowania pracę dla każdego dobrego opiekuna osób starszych. Jest to profesjonalna i legalna agencja organizująca wyjazdy do Niemiec. Jeżeli masz doświadczenie w branży opiekuńczej, znasz język niemiecki i chcesz dobrze zarobić – zadzwoń do nas lub skontaktuj się przy użyciu formularza zgłoszeniowego! Nasi rekruterzy już na Ciebie czekają!

Jakie cechy charakteru powinien mieć dobry opiekun osoby starszej?

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.