Tychy - portal miejski mojeTychy.pl

Wiadomości z Tych

Ergonomiczne miejsce pracy w biurze

  • Dodano: 2017-08-14 09:15

Praca w biurze wbrew pozorom niesie dla organizmu spore obciążenia, zwłaszcza dla kręgosłupa i stawów. Z tego powodu wymagania wobec stanowisk pracy, sprzętu i mebli używanych w biurach są restrykcyjne.

Praca biurowa powinna być efektywna, to pojęcie uniwersalne, związane z organizacja stanowisk pracy oraz doborem odpowiednich narzędzi, w przypadku biura oczywiście dotyczy to mebli. Wielogodzinna praca za biurkiem wymaga doskonałego zorganizowania stanowiska pracy. Niewygodne stanowisko pracy, nieprawidłowe oświetlenie, zły mikroklimat wpływają na szybkie zmęczenie i spadek efektywności pracy. Praca biurowa powinna być organizowana zgodnie z zasadami ergonomii, te zasady dotyczą również mebli biurowych, czyli przede wszystkim stołu i foteli.

Ergonomiczne biuro to przede wszystkim ergonomiczne pojedyncze stanowisko pracy, czyli biurko i fotel. Ich konstrukcja powinna umożliwiać pracę z jak najmniejszym obciążeniem biologicznym organizmu. Przede wszystkim chodzi o zachowanie prawidłowej pozycji ciała, która wywołuje jak najmniejsze obciążenia kręgosłupa, stawów i mięśni, oraz wykonywanie naturalnych ruchów w czasie pracy. Prawidłowa pozycja siedząca w czasie pracy jest możliwa dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu siedziska i oparcia oraz regulacji poszczególnych elementów fotela. Minimalna regulacja dotyczy wysokości siedziska i pochylenia oparcia (więcej https://www.ergo-fotel.pl/fotele-krzesla-do-komputera). Byłoby dobrze, żeby wysokość blatu stołu była regulowana, ale to drogie rozwiązanie, rzadko stosowane. Odpowiedni fotel umożliwia dostosowanie elementów fotela do wzrostu i kształtu ciała siedzącego oraz rozłożenie nacisków na poszczególne części ciała. Pomaga w tym również odpowiedni materiał obiciowy, najlepsza jest siateczka. To oczywiście nie wszystko, ponieważ w pracy biurowej wykonuje się pewne ruchy, które nie są naturalne. Żeby zniwelować ich szkodliwy wpływ na organizm fotele biurowe wyposaża się w funkcje obrotu oraz kółka jezdne. Fotel obrotowy na kółkach to jedyny fotel ergonomiczny, który spełnia wymagania polskich przepisów. Współczesne fotele obrotowe to skomplikowany sprzęt wyposażony w szereg mechanizmów regulacyjnych wykraczających poza obowiązkowe minimum. Wszystko w trosce o wygodę, a nawet komfort pracy oraz zmniejszenie obciążenia organizmu.

Oczywiście organizacja pojedynczego stanowiska pracy biurowej to nie tylko fotele i biurka. W przypadku stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe, odpowiednie wymagania sprecyzowano wobec monitorów oraz ich ustawienia, a także wobec klawiatury komputerowej i podstawki pod dokumenty. Wobec faktu, że praktycznie wszystkie stanowiska biurowe dotyczą pracy z komputerem, te wymagania można rozciągnąć na każdą pracę biurową. Pojedyncze stanowisko to jedno, ale również pomieszczenie powinno spełniać minimalne normy. Chodzi o wysokość pomieszczenia, powierzchnie na jednego pracownika, usytuowanie okien, oświetlenie naturalne, sztuczne, ogrzewanie, wentylację (szerzej klimatyzację). Są to wymagania, których powinni przestrzegać pracodawcy, ale nic nie stoi na przeszkodzie stosować je także dla pracy w domu. Wszystko w trosce o własne zdrowie.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.