Wiadomości z Tych

Wystawa czasowa „Księżniczki i dziewczyny” z wyróżnieniem Marszałka Woj. Śląskiego

  • Dodano: 2022-11-15 07:15, aktualizacja: 2022-11-15 07:39

Wystawa czasowa Muzeum Miejskiego w Tychach „Księżniczki i dziewczyny”, uzyskała wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku 2021 w kategorii „wystawy”. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 10 listopada 2022 roku w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Wystawa, którą można było oglądać od 14 maja do 16 października 2021 roku, podejmowała ważne, ale często zapomniane i słabo wybrzmiewające, wątki śląskiej i kobiecej tożsamości. Co istotne, były prezentowane w nowatorskiej formule.

Ta propozycja wystawiennicza była skierowana nie tylko do śledzących trendy w sztuce współczesnej, ale poruszała też ważne wątki lokalnej herstorii w szerszym europejskim kontekście, pokazując ich wagę i aktualność.

Wystawa była prezentacją twórczości dwunastu współczesnych artystek, które na zaproszenie kuratorów wystawy – prof. dr hab. Irmy Koziny i dr. Patryka Oczki – podjęły niebanalny dialog z historią, składając swoją twórczością hołd kobietom działającym na przemysłowym Górnym Śląsku w XVIII, XIX i XX wieku.

Wystawa „Księżniczki i dziewczyny” z wyróżnieniem Marszałka Województwa Śląskiego

Ekspozycja prezentowała współczesne artystki twórczo związane z Górnym Śląskiem, pracujące w różnym medium (malarstwo, grafika, projektowanie ubioru, instalacje przestrzenne, wideoart, projektowanie graficzne, projektowanie ubioru, interwencje społeczne).

Wśród „dziewczyn”:

  • Anita Baenisch-Juda,
  • Judyta Bernaś,
  • Agnieszka Cieślińska-Kawecka,
  • Dorota Hadrian,
  • Ewa de Iulis Błaszak,
  • Ilona Kanclerz,
  • Weronika Siupka,
  • Sybilla Skałuba,
  • Monika Starowicz,
  • Agata Szymanek,
  • Ewa Zawadzka,
  • Joanna Zdzienicka-Obałek.

Z kolei „księżniczki” to zarówno przedstawicielki arystokracji (Daisy Hochberg von Pless) i wielkich śląskich rodów przemysłowców (Waleska von Tiele-Winckler, Matka Ewa von Tiele-Winckler, La PaŻva – Blanka Henckel von Donnersmarck, Fryderyka Karolina von Reden, Joanna von Schaffgotsch), powojenne tyskie architektki (Hanna Adamczewska-Wejchert i Maria Czyżewska „Murka”), jak i wybitne naukowczynie (noblistka Maria Goeppert-Mayer) i artystki (aktorka Aleksandra Śląska, kostiumolożka Barbara Ptak).

Księżniczki i dziewczyny:

  • Hanna Adamczewska-Wejchert / Ewa Zawadzka
  • Fryderyka Karolina von Reden, Joanna Schaffgotsch / Monika Starowicz
  • Maria Czyżewska „Murka” / Dorota Hadrian
  • Helena Gepner-Grażyńska, Barbara Ptak / Irma Kozina
  • Aleksandra Śląska / Judyta Bernaś
  • Barbara Dziekańska / Sybilla Skałuba
  • La PaŻva – Blanka Henckel von Donnersmarck / Ewa de Julis Błaszak
  • Ewa von Tiele-Winckler – Matka Ewa / Agnieszka Cieślińska-Kawecka
  • „Śląska księżniczka” / Ilona Kanclerz
  • Daisy Hochberg von Pless / Agata Szymanek
  • Franciszka Werner, Maria Luiza Merkert / Anita Baenisch-Juda
  • Waleska von Tiele-Winckler / Weronika Siupka
  • Maria Goeppert–Mayer / Joanna Zdzienicka-Obałek

Zamysł aranżacyjny odnosił się do siły kobiety. Na tle ścian kolorystycznie symbolizujących związek kobiecości z Kosmosem (kobaltowy niebieski), a także wyrażających żeńską cielesność poprzez nawiązanie z jednej strony do delikatności karnacji (róż skory), a z drugiej do impulsywności kojarzącej się z kolorem krwi (czerwień), czy wreszcie sugerujących świętość (złoto) rozmieszczono grafiki, plakaty, obrazy, filmy i stroje upamiętniające wybitne postaci historyczne.

Układ wystawy zrodził się w wyniku skrupulatnej analizy obiektów dostarczonych przez artystki zaproszone do uczestnictwa w tym wielowątkowym przedsięwzięciu. Zaproszonym do projektu twórczyniom nie narzucono żadnej odgórnie ustalonej formuły. Przyjętą przez kuratorów zasadą było równoczesne przedstawienie bohaterek historycznych i ich dialogicznych kontrpartnerek. Dobór postaci nie był przypadkowy, lecz wiązał się tak z zainteresowaniami, jak również charakterem twórczości artystek, którym przypadło w udziale upamiętnienie postaci znanych często jedynie z kilku portretów i kronikarskich lub pamiętnikarskich zapisów.

Jednym z pierwszych pomysłów projektowych było sporządzenie portretów postaci historycznych przypomnianych w przygotowanych do wyeksponowania dziełach, a także zaanonsowanie stosownym portretem poszczególnych twórczyń. Autor aranżacji, Łukasz Błażejewski, zaproponował dwa kształty obramowań portretów: kobiety współczesne umieścił w obrysach prostokątnych, a przywoływane w ich pracach bohaterki z poprzednich wieków uzyskały otoki owalne.

Katalog towarzyszący wystawie zawiera teksty kuratorów – wprowadzające w ideę ekspozycji oraz nakreślające najważniejsze dla jej twórców konteksty – a także biogramy księżniczek i artystek oraz reprodukcje prac. Tekst prof. dr hab. Irmy Koziny prezentuje zamysł i intencję stworzenia wystawy. Tekst dr. Patryka Oczki przybliża lokalne, tyskie konteksty „Księżniczek i dziewczyn”. Dopełnienie stanowi analiza dramaturgii wystawy, w którą wprowadza Irma Kozina. Projektantka katalogu, Zofia Oslislo-Piekarska, podążyła za koncepcją aranżacyjną wystawy autorstwa Łukasza Błażejewskiego i, dobierając odpowiedni język wypowiedzi graficznej, przeniosła zamysł scenograficzny, oddając zarazem wyjątkowość wystawy.

Wystawę przybliża również cykl filmów autorstwa Pawła Wilkołka – wywiadów z zespołem kuratorsko-producenckim oraz zaproszonych do projektu twórczyń, których prace zaprezentowane na wystawie, powstały z myślą o tej ekspozycji i na „zadany” temat. Wszystkie wywiady przeprowadzono w przestrzeni wystawy.

Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku ustanowiono w 2006 roku. Honorowane nimi są instytucje muzealne działające na terenie województwa śląskiego. Nagrody przyznawane są za najwybitniejsze osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej w naszym regionie dla podkreślenia wagi ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego.

W tegorocznej edycji wpłynęły łącznie 35 zgłoszenia z 15 muzeów województwa śląskiego. Nagrody za wydarzenie muzealne roku przyznawane są w 4 kategoriach: wystawy (13 zgłoszeń), publikacje książkowe (7 zgłoszeń), dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictwa multimedialne (10 zgłoszeń), dokonania z zakresu konserwacji (5 zgłoszeń).

kuratorzy: prof. dr hab. Irma Kozina i dr Patryk Oczko
aranżacja: Łukasz Błażejewski www.blazejewski.art
identyfikacja wizualna: Marcin Kasperek KLARstudio.pl
realizacja filmów towarzyszących wystawie: Paweł Wilkołek www.film-house.pl
kierownik produkcji: Dorota Kordys
produkcja: Kazimierz Dudka, Paulina Niemczyk, Monter Henryk Dubis, Drukarnia Raster, NB Reklama Krystian Banik, Punkt EXPO Jarosław Gryc i Adam Szymonek s.c.
listy Hanny Adamczewskiej-Wejchert i Kazimierza Wejcherta czytali: Paweł Drzewiecki i Alina Bachara
promocja: Agnieszka Woszczyńska, Gabriela Oleksy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również