Wiadomości z Tych

Obawiasz się kradzieży samochodu za granicą? Sprawdź, co obejmuje auto casco

  • Dodano: 2017-10-18 14:45

Szacuje się, że średnio każdego dnia w Polsce dokonuje się kradzieży 42 samochodów. Takie sytuacje mają równie często miejsce za granicą. Wyjeżdżając więc do innego kraju, warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu. W tej roli sprawdzi się ubezpieczenie auto casco. Na co można liczyć w ramach dodatkowej polisy?

Auto casco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, który rozszerza zakres ochrony ubezpieczeniowej. Wykupiona polisa pozwala ubiegać się o odszkodowanie w razie kradzieży pojazdu. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie AC działa jednak nie tylko w kraju, ale również za granicą.

Ubezpieczenie AC zabezpiecza w razie kradzieży, ale...

Polisa AC za granicą funkcjonuje dokładnie tak samo jak w Polsce. Jeżeli tylko właściciel pojazdu wykupił pełny zakres ochrony (a nie tzw. małe AC), wówczas może liczyć na wsparcie finansowe ubezpieczyciela w razie kradzieży auta poza granicami kraju.

Auto casco w pełnym zakresie działa we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej, m.in. Grecji, Niemczech, Francji, Belgii. Gdy dojdzie do utraty pojazdu właśnie tam, właściciel samochodu ma obowiązek zgłosić zaistniałą szkodę firmie ubezpieczeniowej.

Auto casco nie działa we wszystkich krajach

Wyjeżdżając samochodem za granicę, warto mieć świadomość o pewnych ograniczeniach związanych z ubezpieczeniem AC. W zakresie kradzieży polisa nie działa we wszystkich krajach – wyłączone są zwykle takie państwa jak: Ukraina, Białoruś, Rosja, Mołdawia. Oznacza to konieczność wykupienia dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej lub – jak w przypadku polisy oferowanej przez PZU – ustalenia udziału własnego w szkodzie.

Należy zatem dokładnie prześledzić informacje zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Dzięki temu – w razie kradzieży pojazdu za granicą – będzie można uniknąć rozczarowania w związku z odmową wypłaty odszkodowania. Pozwoli to jednocześnie zadbać o rozszerzenie ochrony, gdyby standardowa polisa AC uwzględniała jakiekolwiek wykluczenia.

Ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania

Istnieją jednak sytuacje, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe odmawia wypłaty odszkodowania w przypadku kradzieży. Wśród wyłączeń odpowiedzialności można wymienić m.in.:

  • kradzież z powodu niezamknięcia pojazdu,
  • pozostawienie kluczyków w samochodzie,
  • pozostawienie dokumentów w pojeździe.

Oznacza to, że ubezpieczyciel ma prawo do odmowy likwidacji szkody w momencie rażącego niedbalstwa ze strony właściciela auta.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.