Wiadomości z Tych

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na wystawę

  • Dodano: 2018-01-04 11:45

Na wystawie w siedzibie Muzeum Miejskiego w Tychach w Dawnej Młótowni (ul. Katowicka 9) zaprezentowano sylwetki wybitnych postaci z dziedziny nauki, kultury, polityki, techniki, czy przemysłu, których życiorysy zapisały się złotymi literami w dziejach Śląska.

Wyboru postaci prezentowanych na ekspozycji dokonano w oparciu o pięciotomowe opracowanie pod red. Joanny Rostropowicz  „Ślązacy od czasów najdawniejszych do współczesnych” oraz innych leksykonów biograficznych. Przy wyborze kierowano się nade wszystko zasługami postaci w danej dziedzinie artystycznej, formacyjnej, społecznej, politycznej, ekonomicznej oraz sportowej. Starano się podkreślić związek ich dokonań z kulturą i nauką europejską. Wystawa ma zachęcić do dalszych poszukiwań i odkrywania postaci kolejnych wybitnych Ślązaków.

Wśród postaci pokazanych na wystawie Silesius zobaczymy m.in.  Świętą Jadwigę Śląską,
Evę von Tiele Winkler, Oscara Troplowitza, Jana Dzierżona, Karola Godulę, Johna Baildona, związanego z Tychami Augusta Kissa, Wojciecha Kilara, Georga Philippa Telemana, Wojciecha Korfantego i wielu innych.

Wystawę przygotował Związek Górnośląski w Katowicach.

Inicjatorem i organizatorem wystawy jest Poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Plura:
– Śląsk zawsze integrował różne kultury, tak jak dziś Unia Europejska. Na tym bogatym gruncie wyrosło wiele wybitnych postaci, mówiących różnymi językami o miłości do naszej wspólnej małej ojczyzny. Niech będą dla nas, dla Ślązaków żyjących dziś na terenie Polski, Czech i Niemiec, wzorem wzajemnego szacunku i twórczej współpracy dla Śląska, dla Europy.
W czerwcu 2016 roku wystawa prezentowana była w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Pokazywana była również m.in. w Muzeum Miasta Mysłowice, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach,  Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej, Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku Niewiadomiu, Gminnym Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach, Ośrodku Kultury „Andaluzja” w Piekarach Śląskich.

Ekspozycji towarzyszy prezentacja malarstwa intuicyjnego z kolekcji „Barwy Śląska” Stanisława Gerarda Trefonia, zobaczymy także makiety i banery z Nikiszowca, rzeźby w węglu oraz fotografie Arkadiusza Goli o tematyce górniczej. Wystawę w Muzeum Miejskim w Tychach można oglądać do końca lutego 2018 roku. Wstęp jest bezpłatny.

Wystawa w Muzeum Miejskim w Tychach
miejsce: Dawna Młótownia, ul. Katowicka 9
czas trwania: 2 stycznia – 28 lutego 2018

inicjator i organizator wystawy: Poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Plura
przygotowanie wystawy: Związek Górnośląski
komisarz wystawy: dr Łucja Staniczek
projekt i realizacja wystawy: Witold Winiarski

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również