Tychy - portal miejski mojeTychy.pl

Wiadomości z Tych

Ludzie, wiara, historia. Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej

  • Dodano: 2017-11-10 10:15, aktualizacja: 2017-11-10 13:51

Na wystawie pokazano obiekty pochodzące z archiwów parafii ewangelicko – augsburskich oraz zbiorów prywatnych ewangelików. Ekspozycja ma przybliżyć historię luteranizmu, a jednocześnie zachęcić do głębszego poznawania wiary i lepszego jej zrozumienia.

Ekspozycja prezentowana jest w siedzibie Muzeum w Starym Magistracie (pl. Wolności 1).

Wystawa wpisuje się w cykl wydarzeń sygnowanych tytułem Pod znakiem Róży, organizowanych przez Muzeum Miejskie w Tychach oraz Parafię Ewangelicko-Augsburską Apostołów Piotra i Pawła w Tychach z okazji Roku Reformacji.

Ich przesłaniem  jest przybliżenie historii luteranizmu, a jednocześnie zachęcenie do głębszego poznawania wiary pod znakiem Róży Marcina Lutra, godła reformacji protestanckiej i znaku Kościołów ewangelickich tradycji augsburskiej. Bogate kulturowe dziedzictwo reformacji na ziemi pszczyńskiej pozwala na poznanie i pogłębienie wiedzy o ewangelikach, którzy od XVI wieku do współczesności stanowią ważną część społeczności tego regionu i jej historii.

Na wystawie prezentowane są obiekty wypożyczone z parafii ewangelicko-augsburskich z Mikołowa, Pszczyny, Orzesza, Tychów i Hołdunowa. Parafie te znajdują się na obszarze historycznej ziemi pszczyńskiej.

Wśród obiektów zwracają uwagę m.in. fisharmonium z pocz. XX w., które znajdowało się prawdopodobnie w dawnej tyskiej kaplicy ewangelickiej na terenie Browaru Książęcego w Tychach (ostatnie nabożeństwo w kaplicy odbyło się w grudniu 1946 roku; kaplica została po wojnie zamieniona na magazyn browaru), chrzcielnica z początku XX wieku pochodząca z hołdunowskiego kościoła ewangelickiego (rozebrany w latach 60. XX wieku z powodu zniszczeń będących efektem znacznego tąpnięcia górniczego; obecna świątynia została wybudowana w latach 80. XX w.) czy księga chrztów mikołowskiej parafii ewangelickiej prowadzona w latach 1907-1927.


Szczególną wartość ma prezentowane na wystawie nagranie wypowiedzi tyszanki Eryki Kurowskiej, wspominającej historię tyskiej kaplicy i losy wielu ewangelików po II wojnie.

Najnowsze informacje z Tych w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.