Tychy - portal miejski mojeTychy.pl

Wiadomości z Tych

10 czujników będzie badało jakość powietrza w Tychach

  • Dodano: 2017-08-17 09:00

Miasto Tychy właśnie zakończyło procedurę przetargową na dostawę 10 czujników, które będą mierzyły stężenie pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Przetarg wygrała firma AIRLY sp. z o.o. z Krakowa.

Czujniki zostaną zamontowane głównie na szkołach i budynkach jednostek gminnych, przede wszystkim w obrzeżnych dzielnic miasta.

W chwili obecnej w Tychach znajduje się tylko jedna stacja mierząca poziom zanieczyszczeń w powietrzu należąca do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i jedna należąca do osób prywatnych. Władze miasta chcą jednak monitorować stan zanieczyszczenia powietrza na terenie całych Tychów.

Problem walki o czyste o powietrze jest jednym z najważniejszych problemów, z jakimi musimy sobie poradzić. Na jednym ze spotkań z mieszkańcami zapowiedziałem intensyfikację działań w tym zakresie i z tych, złożonych kilka miesięcy temu zobowiązań chcę się wywiązać. Kontynuujemy  Program Ograniczenia Niskiej Emisji, właśnie zakończyliśmy procedurę przetargową na dostawę 10 czujników, które będą mierzyły stężenie pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Nie zapominamy o równie istotnych działaniach edukacyjnych, jednym z nich jest impreza ekologiczna „Tyskie Żywioły”, którą planujemy na 2 września – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

Czujniki, które zmierzą jakość powietrza zostaną zlokalizowane  w różnych częściach miasta: na ul. Myśliwskiej, Leśnej, Cmentarnej, Jedności, Zgrzebnioka, Tołstoja, Parkowej, Parkowej, Katowickiej, Pogodnej i na Placu Wolności.

To pomoże nam określić, w których rejonach miasta jest największy problem ze smogiem i tam zintensyfikować działania - mówi Anna Warzecha, naczelnik Wydziału Komunalnego Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Tychy.

Cały program monitoringu jakości powietrza będzie działał w charakterze e-usługi. Wyłoniona w przetargu firma będzie mierzyła jakość powietrza swoimi urządzeniami, z których wyniki w formie przystępnej dla mieszkańców będą prezentowane na stronie Urzędu Miasta Tychy.

Urząd Miasta zakłada w przyszłości rozbudowę systemu i zwiększenie liczby czujników w Tychach.

Najnowsze informacje z Tych w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.