Wiadomości z Tych

Naczynia porcelanowe - jest dla nich miejsce w laboratorium?

  • Dodano: 2018-06-26 08:15, aktualizacja: 2018-06-26 08:31

W wyposażeniu każdego laboratorium musi znajdować się spora ilość szklanych naczyń – bez ich pomocy wykonywanie wielu zadań badawczych byłoby po prostu niemożliwe. Podobnie, jak samo przechowywanie niektórych odczynników, substancji istotnych dla przebiegu prowadzonych prac. Właśnie dlatego przestrzeń laboratoryjna kojarzy nam się między innymi z regałami czy stanowiskami pracy, pełnymi zlewek, kolb, cylindrów, pipet, probówek i wielu innych, specyficznie uformowanych naczyń. Ale czy w laboratorium jest także miejsce dla naczyń porcelanowych?

Nieocenione naczynia porcelanowe

Porcelana ma tę przewagę nad szkłem, że może być znacznie bardziej wytrzymała na mechaniczne uderzenia, a także na działającą na nią temperaturę. Te dwa aspekty decydują o tym, że w laboratorium porcelanowe naczynia są nie tylko potrzebne, ale wręcz pożądane. Naczynia porcelanowe, jakie można spotkać we wnętrzu laboratorium to na przykład moździerze – czyli miseczki, do których dołączone są masywne tłuczki (także wykonane z porcelany). W takim naczyniu można bardzo dokładnie skruszyć wiele preparatów – a to często jest konieczne przed rozpoczęciem właściwej pracy nad daną substancją lub w trakcie prowadzenia badań nad inną.

Innym rodzajem porcelanowego naczynia laboratoryjnego jest tygiel: to miseczka przypominająca kształtem kubek, bo posiadająca bardzo wysokie ścianki. Tygiel przydaje się podczas pracy z substancjami, które muszą być poddawane wysokiej temperaturze, na przykład w celu ich topienia. Rozgrzane preparaty przebywają także w parownicach, czyli płytszych porcelanowych miseczkach oraz nieco głębszych wanienkach do wyżarzania.

Oczywiście także dbając o naczynia laboratoryjne wykonane z porcelany, trzeba pamiętać o tym, że kluczowe jest utrzymanie ich w stanie sterylnej czystości. Tego wymaga bezpieczeństwo prowadzonej pracy, a także jej jakość – badania dokonane za pomocą zanieczyszczonych pomocy będą również niemiarodajne.

Czyszczenie pojemników laboratoryjnych niekiedy wymaga używania specjalnych substancji, które w najlepszy sposób odpowiedzą na konkretne zabrudzenia – jednak często wystarczającym detergentem jest standardowy płyn do mycia naczyń. Kluczową sprawą jest też to, by ostatnie płukanie czyszczonego pojemnika laboratoryjnego przeprowadzić za pomocą wody destylowanej. Po skończonym myciu naczynia najlepiej zostawić do wyschnięcia – wycieranie jakąkolwiek tkaniną czy nawet celulozą stwarza ryzyko, że na powierzchni porcelany zostaną drobiny materiału, którym był wycierany do sucha – dlatego wypada unikać takiej praktyki. Więcej na ten temat poczytasz na https://www.equimed.com.pl/katalog/42-naczynia-i-pojemniki/.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.